Balabanlılar deresine sahip çıkıyor
Spread the love

Kocaeli’de Balaban Mahallesi sakinleri Balaban Deresi için eylem yaptı.

Yuvacık barajı’ndaki suyun azalmasıyla birlikte İSU (Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi) Sapanca Gölü’nden su çekmeye başladı. Kocaeli ve Sakarya’da su kullanımından dolayı Sapanca Gölü’nün seviyesi hızla azalınca İSU, Sapanca Gölü’nü besleyen Balaban Deresi’ne göz dikti. İSU, Sapanca Gölü’nü besleyen dereye set çekerek su seviyesi azalan Yuvacık Barajı’na yönlendirmeyi planlıyor. Sapanca Gölü’nü besleyen, tarım alanlarına ve çevreye hayat veren Balaban Deresi için Balaban halkı bugün (19 Nisan Cumartesi) eylem yaptı.

balaban1

Babalan Mahallesi sakinleri adına açıklama yapan mahallenin eski muhtarı Cumhur Karakadılar, “Büyükşehir Belediyesi, Balaban’in içinden doğan 8 kilometrelik alanı dolaştıktan sonra Sapanca Gölü’ne ulaşan Balaban Deresi’nin önünü keserek suyu Yuvacık Barajı’nın arıtma tesislerine aktarmak istiyor. Balaban Deresi, bölgeye hayat veren bir dere. Balaban Deresi’nin suyunun Yuvacık Barajı’na aktarılması 8 kilometrelik alanı etkileyecek” dedi.

Balaban Deresi’nin suyunun kesilmesinin Sapanca Gölü’ne yapılacak büyük ihanet olacağını kaydeden Cumhur Karakadılar, “Sapanca Göü’nü besleyen 16 derenin üzerine 28 adet su firması tesis kurarak suyun göle akmasına izin vermiyor. Sapanca Gölü’ne akan önemli dereleren biri olan Balaban Deresi’nin suyunun kesilmesi Sapanca Gölü’ne yapılmış en büyük ihanettir. Brakın Balaban Deresi Sapanca Gölü’ne aksın. Zaten Sapanca Gölü’nden kurduğunuz boru hattıyla su alıyorsunuz” açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının videosuna ulaşmak için tıklayınız.

balaban5

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü’nün su seviyesinin azalmasıyla yaşanan su sıkıntısını çözmek için sondajlama çalışmasıyla su kuyuları açmayı planlıyor. İzmit’in su havzasından su çekilmesi kenti ve doğayı büyük bir tehlikenin içine atma riskini de beraberinde getiriyor. Yapılacak su çekimi önemli bir doğal kaynak olan yer altı suyunun kullanılabilirliğini ortadan kaldıracak.

politeknik.org.tr


Spread the love