Bakırköylüler eylemdeydi: “Hastaneme, ormanıma, Bakırköy’e dokunma!”
Spread the love

Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu’nun çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin rant uğruna yıkılmasına karşı bugün eylemdeydi

Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu’nun çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin rant için yıkılmasına karşı, bugün (19 Eylül) Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan hastanenin Başhekimliği önüne kitlesel bir yürüyüş düzenledi.

“Hastaneme, ormanıma, Bakırköy’e dokunma! Akıl hastanesi arazisi bizimdir!” yazılı pankartla yürüyen Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu’nun eylemine, Büyükçekmece Forumu da destek verdi.

Büyükçekmeceliler “Biz Büyükçekmece’de kanat çırpan Albatros’un Bakırköy’de yarattığı fırtınayız!” yazılı pankart ile katıldığı eylemde, “Hastaneme dokunma”, “Ormanıma dokunma”, “Hastaneyi yıkanın sarayı yıkılsın” dövizleri de taşındı.
Yürüyüş sırasında bazı yurttaşların, evlerinin pencere ve balkonlarından alkışlarla eyleme destek verdiği görüldü.
Yaşam savunucusları, Özgürlük Meydanı’ndan Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne “Hastaneler halkındır satılamaz”, “Diren Bakırköy albatros seninle”, “Hastaneyi yıkanın sarayı yıkılsın” sloganlarıyla yürüdü.

Hastane önünde Avukat Can Atalay kısa bir konuşma yaparak hastanenin özelleştirilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. Ardından basın açıklamasını Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu adına Gizem Süzer okudu. “Yenilenme” adı altında hastane arazisinin rantiyecilere peşkeş çekildiğini ifade eden Süzer, “Kamu özel ortaklığı denilen model hastane yerleşkesinin özel şirket tarafından yenilenerek 25 yıllığına devlete kiraya verildiği, devletin de hem şirkete kira ödediği hem de bu tesiste verilecek ‘çekirdek sağlık hizmeti’ dışındaki hizmetleri 25 yıllık boyunca bu şirkete devrettiği bir özelleştirme modelidir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Süzer, “‘Kamu özel ortaklığı’ adı altında pazarlanmaya çalışılan yeşil alan ve ticarileştirilmiş sağlık piyasası rantının bu ülkeye bir yararı yoktur” dedi.

Bakırköy’ü savunmaya devam edeceklerini belirten Süzen, “Bakırköy’ümüzü tıpkı Gezi’de olduğu gibi savunacak, semtimizi, ormanımızı, hastanemizi sizlere kurban etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

bakirkoy_1bakirkoy_2

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love