Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi arazisinde plan değişikliği
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakırköy’ün en önemli nefes kaynağı ve yeşil alanı olan Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni içine alan yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanla ilgili plan değişikliği yaptı. Değişiklik yapı yoğunluğunu ve emsali attırıyor, yeşil alanı tehdit ediyor. Bakırköy Belediyesi plana itiraz edecek.

Çevre Şehircilik Bakanlığı kent içinde kalmış kamusal alanlara, yeşil alanlara yapılaşma izni vermeye, plan değişikliği yapmaya devam ediyor. Hürriyet Gazetesi’nden Ömer Erbil’in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakırköy Zuhuratbaba Mahallesi’nde 1 milyon metrekare büyüklüğündeki 5 parselle ilgili plan değişikliği yaptı. Kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölüm dışındaki kesimde yaklaşık 444 bin 325 metrekare alanda sağlık amaçlı yapılaşma için emsal 1 olarak belirlenerek imar planı yapıldı. Yeni planla birlikte hastane fonksiyonu dışında yapılar yapılabilecek. Değişiklikle yüksek yapı yoğunluğunun önü açılacağı için Bakırköy’ün nefes kaynağı yeşil alanı yapılaşmış olacak.

Değişiklik nereleri kapsıyor?
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yer aldığı kampusta Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Ahmet Cömert Spor Salonu, Sinan Erdem Spor Salonu, Olimpiyat Evi, Türkiye Su Topu Federasyonu Olimpik Yüzme Havuzu yer alıyor. Plan değişikliğine konu arazinin en büyük kısmını ağaçlarla kaplı yeşil alan oluşturuyor.

Bakırköylüler bölgenin en büyük yeşil alanına ve hastanesine sahip çıkmıştı
İki yıl önce kamu-özel ortaklığı ile arazinin bir firmaya verilmesi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arazisinin dönüştürülmesi gündeme gelmiş, Bakırköylüler ve Türk Tabipler Birliği eylemlerle hastane arazisine sahip çıkmıştı.

Bakırköy Belediyesi itiraz edecek
Bakırköy Belediyesi 20 Mayıs’a kadar askıda kalacak plan değişikliği için itiraz başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Belediye yetkilileri kendilerinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin planlama sürecinde devre dışı bırakılmalarının doğru olmadığını belirterek, bölgede yaşayan halkın koşu alanı olarak kullandığı ağaçlık yeşil alanın park olarak ayrılması gerektiğine vurgu yaptı.

politeknik.org.tr


Spread the love