Başkentin Eski Sokak İsimleri Geri Dönüyor

“Belediye Yönetimlerinde Saltanata Son” kampanyası, sokak isimlerinin değiştirilmesini “Kimliksizleştirmeye Hayır” sloganıyla, tabela sökerek protesto etti. Kampanya gönüllüleri, Emek Mahallesi’nde bulunan ve eski adı “8. Cadde” olan, Bişkek Caddesi’nin adının yazılı olduğu tabelanın üzerine yeniden “8. Cadde” yazısını yapıştırdı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve yönetimine karşı, Ankara’yı sevenlerin bir araya gelerek oluşturdukları “Saltana Son” platformu, yerel seçimler yaklaşırken “Başkenti saltanattan kurtarmak” iddiasından hareketle, eylemliliklerine devam ediyor. Bir sivil inisiyatif olan ve gerçekleştirdikleri ilginç eylemlerle dikkatleri üzerlerine toplayan kampanya gönüllüleri, bu kez de bir kentin kimliğini yansıtan sokak isimlerinin değiştirilmesini, protesto etti. Emek Mahallesi’ndeki Bişkek Caddesi’nde toplanan eylemciler, burada yaptıkları basın açıklamasında, bir şehirin geçmişiyle, yaşadıklarıyla, kimliğiyle birlikte var olduğunu savunarak şunları kaydettiler:

“Ankara kendi başına saltanat olan yöneticilerin elinde kimlik bunalımına sürüklenmektedir. Çağdaş başkent kimliği yok edilmektedir. Yıllardır ikamet ettiğimiz adresimiz, buluşma randevumuzun yeridir. Yürüyerek okula gittiğimiz, ismini ilk bildiğimiz yerdir ve geçmişimizdir, gençliğimiz çocuklumuz, tarihimizdir. Hepsinin bir anlamı var, biliyoruz.

Çağdaşlıktan uzak saltanat sevdalıları, Ankara’ya yeni bir kimlik vermek istemektedir. Önce sokaklardan başladılar. Onlarca sokağın ismi değiştirildi. Telaffuz bile edemeyeceğimiz, isimler sokak isimleri oldu. Her biri çok değerli insanlar olabilir. Ama Saltanatın Ankara’yı kimliksizleştirmesine, belleksizleştirmesine ‘hayır’.”

Basın açıklamasından sonra, Bişkek Caddesi olarak değiştirilen Emek Mahallesi’ndeki tabelanın üzerine yeniden “8. Cadde” yazısını yapıştıran eylemciler, protestolarına düdük çalarak destek verdiler.
Daha önce, kullanılamayan üst geçitlere dikkat çekmek, şehir merkezinde inşa edilen “israf projeleri”ne karşı kamuoyunda duyarlılık yaratmak amacıyla eylemler gerçekleştiren platform, 14 Mart’ta da  “Kızılay Meydan Olsun” sloganıyla bir protesto gösterisi gerçekleştirecek.