Bakanlıktan Kuzey Ormanları’na kıyım kararı

Kuzey Ormanları Savunması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul Beykoz Kirazlı mevkiinde 111 bin m2’lik ormanlık alanı imara açan ve ticaret alanı ilan eden planına tepki gösterdi.

İstanbul’a yaşam sağlayan ve milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan Kuzey Ormanları, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı ile kıskaca alındıktan sonra şimdi de çeperlerinde inşaat projeleri ile tahrip edilmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Beykoz’da 267 nolu parsele ilişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nı onayladı.

Bakanlık planla birlikte 111 bin m2’lik ormanlık alanı imara açarak, ticaret yapıları ve villalar ile Kuzey Ormanları’na geri dönüşü olmayan zararlar verecek bir karar almış oldu.

Kuzey Ormanları Savunması’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Bildiğiniz üzere 8 Ocak 2021 tarihinde “İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Dereseki Mah. 267 Nolu Parsele İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” adlı imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Bugün burada Beykoz Çevre Dayanışması olarak Beykoz Ormanlarının sahipsiz olmadığını ve Beykoz halkının bu imar kararının karşısında konumlanan ortak iradesini göstermek için toplandık. Kararın iptali için imzaladığımız dilekçeleri İBB Planlama Müdürlüğüne teslim ettik. Bölge halkı ve öğrenciler olarak umuyoruz ki bu itirazlarımız ilgili merci olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ulaşır ve gerekli olan işlemler halkın sesine kulak verilerek yapılır.

Dayanağını 5403 nolu Kanun 13. Maddesi D bendinden alan bu karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir tarım arazisinin imara açılmasında kamu yararı görmesi halinde, o araziyi imara açabilme yetkisi kullanılarak alınmıştır. Bizler bu kanun maddesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca keyfi kullanıldığını düşünüyoruz ve iklim krizinin kapıda olduğu bu dönemde binlerce ağacın kesilip yerine Villa, AVM ve cami yapılmasında bir kamu yararı göremiyoruz. Tüm yetkilileri bu kararın bir an önce iptal edilmesi için gerekli işlemleri yapmak üzere göreve davet ediyoruz.

Bizler İstanbul‘un kalan sayılı ormanlarından, son nefes kaynaklarından biri olan Kirazlı Ormanları‘nı sermayeye kurban etmemek için elimizden geleni yapacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.
Beykoz Çevre Dayanışması, Beykoz Kent Dayanışması, TAÜ Dayanışması ve Kuzey Ormanları Savunması olarak tüm kamuoyunu bu olayın takipçisi olmaya ve İstanbul’un son nefes kaynağının katledilmesine karşı dayanışmaya çağırıyoruz

politeknik.org.tr