Bakanlık durmuyor: Beşiktaş Orhaniye Kışlası da imara açıldı
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Beşiktaş Orhaniye Kışlası’nın 19 bin metrekarelik bölümünü imara açtı. Bakanlık, yakın zamanda bölgedeki Jandarma Dikimevi arazisini Astaş İnşaat’a satarak talan etmişti.

İstanbul’da kent içinde kalan askeri araziler tahrip edilmeye devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Beşiktaş’ta Yıldız Parkı yakınındaki Orhaniye Kışlası için hazırladığı imar planlarını askıya çıkardı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Bakanlık arazinin 13 bin 452 metrekaresini konut alanı, tescilli kültür varlığı olan silahanenin bulunduğu bin 483 metrekarelik alanı sosyal kültürel tesis alanı belirledi.

Doğal sit kapsamındaki Orhaniye Kışlası aynı zamanda bir kamusal alan. İçinde yer alan yapıları, ağaçları, doğal bitki örtüsünü korumakla yükümlü Bakanlık, bu görevini yerine getirmek yerine bir askeri arazi için talan sürecini başlatmış oldu.

Askeri araziler yok ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018 yılında Astaş şirketine sattığı İstanbul Beşiktaş Balmumcu’daki Jandarma Dikimevi arazisinde imar planı değişikliği yapmış, 30 dönümlük kamusal alan inşaat rantına açılmıştı. Alanı yok etmekle kalmayan Bakanlık yapılar için belirlediği 5 kat yüksekliği 8’e çıkararak Astaş’ın rantını katlamıştı.

Kent içinde doğal yapıya sahip askeri alanlar korunarak İstanbulluların aktif kullandığı alanlar olabilecekken Bakanlık arazileri inşaat şirketlerine dağıtıyor. Bakanlığın adrese teslim yaptığı bu imar ayrıcalıkları kamusal alanları yok etmekle kalmıyor, kent merkezindeki yapı yoğunluğunu, trafik yükünü de arttırmış oluyor.

politeknik.org.tr


Spread the love