Bakan Güllüce’den nükleer santral projesindeki imza sahtekarlığına kılıf: ‘Bir tane kıytırık mühendisle olacak iş mi?’

Mühendis imzalarının taklit edildiği ve sahtekarlık yapıldığı belirlenen Akkuyu Nükleer Santralı ÇED raporu sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce projeyi ve imza skandalını savundu: “Bir tane kıytırık mühendisle olacak iş mi?

Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral projesi için hazırlanarak iki farklı tarihte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak onaylanan ÇED raporunda ortaya çıkan imza sahtekarlığına karşın Bakan İdris Güllüce skandalı yok sayarak projeyi savundu. İşten çıkan mühendislerin imzalarının taklit edilerek çalındığı ÇED Raporu’nu onaylayan Bakanlığın başındaki Güllüce, “Bir tane kıytırık mühendisle olacak iş mi? Ciddi olarak bakılıyor. ‘Nükleer mühendisleri yok’ dendi. Nükleer mühendislerin, hepsi mi olacak bakanlıkta?” ifadeleriyle rapora ve projeye sahip çıktı.

Güllüce: Mühendisler kıytırık, nükleer yağma talan şahane
Bakan Güllüce, Akkuyu Nükleer Santralı projesine karşı çıkanların, imza skandalını gündeme getirenlerin Türkiye’nin gelişmesini istemeyenler olduğunu söyledi. Nükleer enerji projesi gibi doğayı, çevreyi, yaşamı tehdit eden ve yüksek risk barındıran bir katliam projesinde imzası taklit edilerek kullanılan mühendisleri kıytırık ilan eden Güllüce, “Küçük proje üretemeyen küçük akılların, küçük kurnazlıkları devletin ve milletin gelişmesini önleme taktikleri.” ifadeleriyle sahtekarlığa kılıf uydurdu.

AKP’nin yalan söyleme fıtratı
Bilime, bilimsel bilgiye tahammülü olmadığını gerek yaptığı projelerin yol açtığı yıkımlarında, gerekte yağma talan projelerine itiraz eden bilim insanlarına başlattığı saldırı süreçlerinde gösteren AKP, bu kez nükleer projesi için her yolu deniyor. Projesi, amacı, riskleri, sonuçları başından beri kamuoyundan saklanan nükleer santral projesi için şimdiden her türlü yalan söylenmeye başlamış durumda.

politeknik.org.tr