Avrasya Tüneli için halk 123 milyon lira ödeyecek
Spread the love

2017 yılında yıllık 15.6 milyon aracın geçtiği Avrasya Tüneli’nde Hazine’nin verdiği geçiş garantisi kapsamında eksik kalan 10 milyon araç için halktan 123 milyon lira alınacak.

Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın konuştuğu Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ’nin (ATAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ve Koreli CEO Sungjin Lee, Hazine tarafından yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli’nden 2017 yılında 15.6 milyon araç geçişi yapıldığını aktardı. Eksik 10 milyon araç geçişi için halk şirkete 123 milyon lira ödeyecek.

AVRASYA TÜNELİ NE GETİRİYOR, NE GÖTÜRÜYOR? – POLİTEKNİK

‘Ucuz olursa yoğunluğu tünel kaldırmaz’

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, otomobil başına 4, minibüs başına da 6 dolar artı KDV tarifesiyle ücretlendirilen Avrasya Tüneli için açıklamalara devam eden Başar Arıoğlu geçiş ücretlerinin indirilmesi sorusuna ‘Tünelin günlük kapasitesi 110 bin dolayında. Fiyatı indirip, aşırı yoğun hale getirmeyi tünel kaldırmaz.’ dedi. Projenin temel derdinin trafiği çözmek olmadığını ilan etmiş oldu. Kent içi trafiğe çözüm getirecek tanıtımıyla reklamlanan, hali hazırda garanti araç geçişini sağlayamadığı gibi özel araç kullanımını teşvik eden, toplu taşımaya imkan tanımayan Avrasya Tüneli ücret politikasıyla da sadece geçici bir alternatif oluşturuyor. İstanbul’un trafik sorunu hala devam ediyor.

Tayyip Erdoğan tünel geçişinde ücret ödemiyor

Başar Arıoğlu Avrasya Tüneli’nden ücretsiz geçiş hakkı olanları sırasıyla açıklıyor: Ambulans, itfaiye araçları ve Cumhurbaşkanlığı makam aracı. Yani, Tayyip Erdoğan geçiş ücreti ödemeyecek.

Ne olmuştu?

Avrasya Karayolu Tüneli günlük 68,500 araç geçişi garantisiyle 20 Aralık 2016’da açıldı. 1 yıl sonra Ulaştırma bakanı Ahmet Arslan tünelden günde 50,000 aracın geçtiğini açıkladı. Proje zararının artmasıyla işletmeci şirketler kampanyalar başlattı. Avrasya Tüneli’ni kullanan ve tünel hakkında görseller paylaşanlara çekilişle telefon verileceği reklamı dolaşıma girmişti.

GEÇİŞ SAYISINI TUTTURAMAYAN AVRASYA TÜNELİ’NDEN KAMPANYA: ‘BİZDEN GEÇ, TELEFON KAZAN’

politeknik.org.tr


Spread the love