‘Avrasya Tünel Projesi’nde Koruma İlkeleri Altüst’
Spread the love

3. Köprü Yerine Yaşam Platformu “Avrasya Tünel Projesi Tanıtım ve Görüş Bildirimi Etkinliği”nin gerçekleştirildiği Eminönü Halk Eğitim Merkezi önünde protesto eylemi yaptı. Grup adına açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Akif Burak Atlar, İstanbul’un Avrupa ve Asya yakasını Boğaz’ın altından karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi’nin sivil toplum kuruluşları, tarih ve arkeoloji çevreleri ile UNESCO tarafından endişeyle izlendiğini ve eleştirildiğini söyledi.
 
‘Parası olana hizmet’
Projenin “kente zararlı” olduğunu vurgulayan Atlar “Projeyle, tünelden yüzde 4 oranında küçük otobüs, minibüs ve yüzde 96 oranında otomobiller geçebilecek” dedi. Atlar, küçük araçların 4 dolar +KDV, minibüslerin 6 dolar +KDV karşılığında tünelden geçebileceğini, “parası olana hizmet niteliği taşıdığını” savundu.
Atlar, “Projeyle tarihi yarımadaya yaya erişimi azaltılacak. Koruma kurulları, tünel ve bağlantı yolları her teklif edildiğinde olumsuz görüş bildirmiş, buna karşın 2010 Ekim ayında kurul üyeleri değişerek, artan siyasi baskılarla projeye onay çıkmış, koruma ilkeleri altüst edilmiştir” diye konuştu.
 
 
kaynak: Cumhuriyet 

Spread the love