Artvinliler: ‘Yaşamımıza kast edenler gidene kadar mücadeleye devam’

Artvin Cerattepe’deki maden tahribatına karşı mücadele eden Artvin halkı piknikte buluştu: Yaşamımıza kast edenler gidene kadar mücadeleye devam

Artvin’de doğal yaşam alanları üzerinde yürütülen madencilik faaliyetleri ormanı, suyu, havayı kirletirken Artvin halkı mücadelesini devam ettiriyor. Yeşil Artvin Derneği ve Artvin Çevre Platformu’nun Cerattepe için 25 Ağustos’ta yapmayı planladığı konser ve söyleşinin Artvin Valiliği tarafından yasaklanması üzerine, Artvinliler, Kafkasör Yaylası’nda buluştu. Buluşmada, maden şirketlerinin bölgede verdiği zararları durdurmak için mücadelenin devam edeceğini bir kez daha ilan eden yaşam savunucuları “Katil şirket Artvin’i terk et” sloganları attı.

DHA’nın haberine göre buluşmada konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, yaşadığı coğrafyayı savunan insanların buluşmasından korkanların, devletin tüm imkanlarını maden şirketlerine sunduğunu belirtti.

Karahan şu ifadeleri kullandı:
“Esasında bugün burada bir forum yapılacaktı, Çoruh Park’ta da bir konser düzenlenecekti. 25 Temmuz’da Artvin Valiliği’ne başvurduk. Ne yazık ki son 2 gün kala mesai bitimine doğru sudan bahanelerle etkinliğimizi valilik iptal etti. Bu yasaklamanın anlaşılabilir bir tarafı yok. Biz insanların başına zehir dökmüyoruz, onlara zarar vermiyoruz, biz sadece pikniğimizi yapıyoruz şu anda.”

‘Yaşamımızın tam üzerinde madencilik yapmak istiyorlar’
Artvinlilerin ve ülkede yaşama sahip çıkanların Cerattepe’deki talana ses çıkardığını ve itiraz ettiğini vurgulayan avukat Bedrettin Kalın ‘Türkiye’nin birçok yerinden insanlar kalkıp buraya kadar geldiler. 24 saat yolculukları göze alarak gelmelerinin sebebi şudur; Bu doğaya, Artvin’e sahip çıkmak için buradalar. Cerattepe’deki bir madenciliğin çevresel etkilerinin ağır olacağını biz söylemiyoruz, bilim insanları söylüyor. Biz bu doğaya sahip çıkmanın gelecek nesillere aktarılmasının inancıyla bu işi yapıyoruz. 25 bin kişilik bir kent yaşamının tam üzerinde madencilik faaliyeti yapılmaya çalışılıyor; biz buna engel olmaya çalışıyoruz’ ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr