Artvin’deki Direnişe Destek Büyüyor: “Cerattepe Yenilmez”

Artvin Cerattepe’de Cengiz İnşaat’ın doğa talanına karşı yürütülen mücadeleye tüm Türkiye’den destek gelirken, Türkiye tarihinin en büyük çevre davası bugün açıldı

artvin-cerattepe-620x350

Artvin Cerattepe’de yöre halkının maden şirketlerine karşı yıllardır sürdürdüğü mücadele Cengiz Holding’in maden arama çalışmalarını başlatma çabalarına karşı fiili direnişe dönüştü. 2013 yılında maden arama çalışmaları için “ÇED olumlu” raporu Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Daha mahkeme süreci devam ederken hukuksuzca alınan ikinci bir “ÇED olumlu” raporu dayanak gösterilerek bölgede arama çalışması başlatmak isteyen Cengiz Holding ve Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerine 9 Temmuz günü halk izin vermedi. Jandarmanın saldırı tehditleri karşısında direnişi bırakmayan halk doğasını ve yaşamını korumaya devam ediyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir’den Artvin’e Destek

Artvin halkının direnişi devam ederken dün (9 Temmuz) Ankara’da bir araya gelen yaşam savunucuları maden arama faaliyeti başlatmak isteyen Cengiz Holding binası önüne bir yürüyüş düzenledi. Bugün ise İstanbul Kadıköy Boğa Heykeli’nde toplanan yüzlerce kişi Rıhtıma yürüyerek, İzmir Alsancak ÖSYM önünde toplanan yaşam savunucuları da Artvin’de yapılmak istenen doğa katliamına karşı tepki gösterdi.

ceratepe_izmir

İzmir

cerattepe_ist1

İstanbul

cerrattepe_ist2

İstanbul

“Türkiye’nin En Büyük Çevre Davası”

Bölgede maden arama çalışmalarına karşı 24 saat boyunca nöbet sürdürülürken, ikinci “ÇED olumlu” raporunun iptali için Ankara’da 760 kişiyle dava başlatıldı. Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB gibi birçok kurumun da destek verdiği, 61 avukatının müdahil olduğu dava Bergama’da 632 kişiyle açılan davanın ardından Türkiye’nin en büyük çevre davası oldu.

artvin-cerattepede

politeknik.org.tr