Artvin 6 Nisan’daki “Madene Hayır” Mitingine Hazırlanıyor
Spread the love

Artvin’in Genya ve Cerattepe bölgesinde 20 yıldır devam eden maden karşıtı mücadeleyi yürütenler 6 Nisan’da miting yapacak. Artvinliler “Madene hayır” mitinginde bir araya gelecek.

Rize İdare Mahkemesi’nin 17 Şubat’ta verdiği kararla, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin “Yürütmeyi durdurma” kararını bozarak, bölgede maden çalışmalarının önünü açması üzerine Artvinliler miting yapma kararı aldı. “Madene hayır” diyen Artvinliler ve çeşitli çevre örgütleri 6 Nisan’da kent merkezinde bir araya gelecek.

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısıyla birçok çevre örgütü de mitinge katılacak. Miting hazırlıkları hakkında bilgi veren Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın, Artvin’in karşı karşıya kaldığı tehlikenin herkesi; çocuk, kadın, erkek, partili, partisiz demeden aynı şiddet ve derecede etkileyeceğini vurguladı.

Kalın açıklamasında, “Cerattepe 1990’lardan beri gündemden düşmüyor. Hemen yanı başımızda bulunan 4 bin 900 hektar alanda madencilik yapılır mı? Mahkeme, bizi iki kez haklı çıkardı. Ama ne gariptir ki yine bir mahkeme kararı bu mahkeme kararını geçersiz kılıyor. Bütün su havzalarımız burada. Doğal yaşlı ormanlarımız yok oluyor. Artvin’i yok edecekler. Sularımız kirlenecek, havamız kirlenecek. Biz onun için madenin tepemizde çıkmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Nereden bakarsanız bakın, bunun devlete de beş kuruş faydası olmadığı gibi geriye bırakılan zehirli atıklar da geleceğimize miras olarak bırakılacak” dedi.

DEKAP: “6 Nisan’da Omuz Omuza!”

Doğu Karadeniz Bölgesinde ve ülkenin diğer vadilerinde yapımı planlanan HES projelerine karşı mücadele veren Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) “Madene hayır” mitingi için bir destek ve çağrı metni yayımladı.

DEKAP Sözcüsü Ömer Şan imzası ile yayımlanan bildiride, “Artvin’in beynine hançer gibi vurulmak istenen Cerattepe ve Genya madenlerine karşı Artvinlilerin yaşam mücadelesi her alanda sürüyor. Başta HES’ler, maden çalışmaları ve taşocakları olmak üzere, doğal yaşam alanlarımızda geliştirilen projelere karşı verilen mücadelede eylem birliği yaptığımız, HES projeleri ve maden arama-çıkarma çalışmalarıyla mücadelede, başından beri destek verdiğimiz Artvinli mücadele arkadaşlarımız ve dostlarımızla dün olduğu gibi 6 Nisan’da da omuz omuza olacağız” denildi.

Ömer Şan, ayrıca DEKAP’ın 11 kişiden oluşan Yürütme Kurulu’nun 2013 yılı genel değerlendirme toplantısını, Artvin halkının yaşamsal mücadelesine destek vermek amacıyla mitingin ardından Artvin’de yapacaklarını kaydetti.

Artvin’in Yaşam Mücadelesi

Artvin’in Kafkasör Milli Parkı içerisinde bulunan Genya ve Cerattepe bölgelerindeki maden çalışmalarına karşı Artvinlilerin yaklaşık 20 yıldır mücadele ediyor. 2 yıl önce, Kanadalı “İnmet Mining” firması tarafından bölgede yapılması planlanan maden arama ve çıkarma çalışmalarının ruhsatını iptal ettiren Artvinliler, sonrasında bakanlığın yeniden aynı bölge için açmış olduğu “ruhsat ihalesine” karşı mücadele başlattı.

Bakanlığın yapmış olduğu “ruhsat ihalesini” iptal ettirmek için Rize İdare Mahkemesinde dava açan Artvinlilerin bu talebi mahkeme tarafından reddedildi. Rize İdare Mahkemesi’nin, Genya ve Cerattepe’de maden arama ve çıkarma çalışmalarının önünü açan kararına itiraz eden Artvinliler, “Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı mı yoksa Rize İdare Mahkemesi’nin kararı mı hukuki sorusu” arasında gidip gelmeye başladı.


Kaynak: Sendika.Org

 
 


Spread the love