Artçı Depremde Hükümet Enkaz Altında!

9 Kasım Çarşamba akşamı saat 21.23’te merkezi üssü Van’ın Edremit ilçesi olan 5.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle iki otelin, bir dershanenin, bir fabrikanın ve bazı evlerin yıkıldığı, toplam yıkılan bina sayısının 18 olduğu haberleri geliyor. Enkaz altında çok sayıda insan olduğu bildiriliyor. Çocuk ve doğum hastanesinin de ağır hasar gördüğü öğrenildi. Bugüne kadar hasar tespitleri tamamlanmamasına rağmen çadır rezaletini kapatmak için “binalara girin” tavsiyesinde bulunan, çadır isteyen halkı tersleyen hükümete halkın büyük tepkisi var 
 
Van’da bu gece saat 21.23’te merkez üssü Edremit İlçesi olan 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nin ölçümlerine göre 5.800 metre derinlikte meydana gelen deprem, Edremit ve Van’da şiddetli bir şekilde hissedildi. 
Bölgedeki Sendika.Org muhabirleri depremde bir otel, bir dershane, bir fabrika, bir iş merkezinin yanı sıra bazı toprak evlerin de yıkıldığını aktardı. Ayrıca doğum hastanesinin de çok büyük hasar gördüğü bilgileri geliyor. 
Bölgede hasar tespiti çalışmalarının yetersizliği ve çadır eksikliği nedeniyle insanların evlerinin durumunu bilmeden evlerine girdiği öğrenildi. Yıkılan otelde de gazetecilerin ve yardım gönüllülerinin yanı sıra, otel çalışanlarının ailelerinin de kaldığı öğrenildi. Otel çalışanları “sağlam” diye ailelerini otele taşımışlar. 
Kentte ağıtların yanı sıra “Vali istifa” sesleri yükseliyor. 
Valilik ne diyecek? 
Van Valiliği, Belediye’nin İnşaat Mühendisleri Odası’nın desteğiyle 70 mühendisle hasar tespit çalışmalarına destek verme talebini reddetmişti. “Sağlam” diye girilen binaların çökmesi “hasar tespitleri”nin ne kadar yeterli olduğunu gösteriyor. 
Erdoğan Bayraktar ne diyecek? 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yeterli hasar tespiti yapılmadığını bilmesine rağmen çadır fiyaskosunun üstünü örtmek için halkı binalara girmesi yolunda cesaretlendirmiş, hiçbir bilimsel veriye dayanmadan 5’in üzerinde deprem olasılığını çok az olduğunu savunmuştu. Bayraktar, “Vatandaşlarımız ağır hasarlı olan evlere kesinlikle girmesin. Sağlam olan ama sıva çatlağı, cam kırığı olanlara girsinler. Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre artçı depremler giderek azalıyor. Bu rapor doğrultusunda 5’in üzerinde bir artçı depremin olma ihtimali çok az. Bu artçı depremler vatandaşları korkutmasın.” demişti. 
Erdoğan Bayraktar, 29 Ekim günü yaptığı basın toplantısında “Bugün itibariyle diyebilirim ki; deprem açısında en güvenilir Van ve Erciş’tir. Çünkü buradaki fay kırılmış ve enerjisini boşaltmıştır” açıklamasında bulunmuştu. 
Mühendisleri değil imamları dolaştırmışlar 
Bölgede imamların kapı kapı dolaştırılarak “evlere girin” dendiği bilgileri geliyor. Mühendis odalarından herhangi bir talepte bulunmayan, yerel yönetimin yardımını reddeden, bayramda hasar tespit çalışmalarını sürdürmeyen hükümetin, yetersiz personelle alalacele hasar tespiti yapmış iken bölgede imamları dolaştırarak halkı çadır istemeyip evine girmeye ikna etmeye çalıştığı ifade ediliyor. 
Tayyip Erdoğan ne diyecek? 
Depremin yaralarını sarmak yerine depremi fırsat bilerek gecekondulara savaş açan Erdoğan’ın tezlerinin aksine kamu binalarının hasar görmesine ve hasar tespiti rezaletine ne diyeceği bilinmiyor. Bölgeyi afet bölgesi ilan etmeyen, yeterli hasar tespit çalışması yapmayan hükümetin bu gelişmenin ardından durumu “afet” olarak değerlendirip değerlendirmeyeceği bilinmiyor. 
Beşir Atalay ne dedi? 
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay konuya dair ilk açıklamalarında hasar tespit çalışmalarındaki sorunlara değinmek yerine skandalı yatıştırmaya yönelik “ilginç” açıklamalarda bulundu. Bakan “Otel sahibinin verdiği bilgi, otelde çok kişi yok gibi sanki!” dedi. Bakan AKP’nin internet sitesinde yer alan açıklamalarında “en azından oturulabilecek ve hiç oturulamayacak binalar tespit edildi. Vatandaşların oturabileceği az hasarlı binaların tespiti yapıldı. Çok hızlı ve organize çalışmalar sürüyor” demişti. 
Canlı yayında göz göre göre yalan 
CNNTurk yayınına çıkan AKP Van Milletvekili Mustafa Bilici hükümetin “eve girin” çağrılarına dair gazeteci Nevşin Mengü’nün sorduğu sorulara “öyle açıklamalar yok” diye yanıt verdi ve halkın kendi iradesiyle binalara girdiğini iddia etti. Çevre ve Şehirleşme Bakanlığı ile AKP’nin internet sitesinde yer alan açıklamaları yalanlayan Bilici, Mengü’nün “Yıkılan otele sağlam raporu verilmiş miydi?” sorusuna “Bilmiyorum” diye yanıt verdi. 
Kaynak: Sendika.Org