Antik kent üzerindeki AVM imar affına sığındı, halk isyan etti: Bu talanın affı yok!

Mudanya’da, 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti üzerine inşa edilen AVM’nin imar affından yararlanma girişimine Bursalılar tepki gösterdi: Bu talanın affı yok!

Bursa Mudanya’da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin üzerine inşa edilen kaçak AVM için Özdilek Grubu’nun imar affı başvurusuyla yapı ruhsatı almasına Bursalılar isyan etti. Myrleia Antik Kenti Platformu’nun çağrısıyla dün (23 Temmuz) antik kent önünde bir araya gelen kent savunucuları, tarihsel bir kültür varlığının imar affıyla aklanmasına, hakkında açılmış davaların atlatılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

AVM’nin varlığını sürdürmesi talandır
Basın açıklamasında ‘2 bin 700 yıllık geçmişi olan Myrleia Antik Kenti’nin kalıntılarını hapseden AVM’nin varlığını sürdürmesi tarihi talandan başka bir şey değildir. Bu alanın kamu eline geçerek kazı çalışmalarının da tamamlanması ile birlikte halka açılması, gerek Mudanya gerekse ülke ve bölge açısından çok büyük önem taşımaktadır.’ ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklamasına katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, farklı imar oyunlarıyla bugüne kadar gelindiğini, şimdi de imar affı talanıyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Geçmişte günlerce nöbet tutarak mücadele ettiklerini belirten Türkyılmaz “Firma sahibi ‘imar affı’ndan faydalanarak yapı kayıt belgesi almış. Biz de değerlendirmemizi yapıp bölgeyle ilgili kamulaştırma kararı aldık” dedi.

politeknik.org.tr