Antalya Kaş, AKP’nin rant zulmüne direniyor
Spread the love

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kaş’ı ranta açacak imar planı, bölge halkının açtığı davadan çıkan kararla iptal edildi. Kaputaş plajında ise beton müdahale ‘hukuka uygun’ bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kaş’ı ranta açacak imar planı, 31 yurttaşın bir araya gelerek açtığı davada Antalya 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla iptal edildi.
Mahkemenin talebiyle hazırlanan bilirkişi raporunda belediyenin hazırladığı 1/25 binlik imra planının mekânsal plan kararlarıyla uyuşmadığı, pek çok SİT ve orman alanının yanı sıra özel çevre kararları ile de uyumsuz olduğu belirtildi.

Raporda imar planının doğal çevre ve arkeolojik koruma alanlarını tahribata uğratacağı vurgulanırken 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planıyla kaplumbağa yuvalama bölgesinin turizm tesis alanı olarak kullanılmasının bölgedeki doğal yaşama zarar vereceği kaydedildi.

Bilirkişi raporunu göz önüne alan mahkeme de uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği davada imar planını iptal etti.

Kaputaş Plajı ise tehlikede
Kaş’ta bulunan ve Dünyanın sayılı plajlarından biri olan Kaputaş’ta ise mahkeme belediyenin plaja müdahalesini mevzuata uygun buldu. Antalya Kaputaş’ta Kaş Belediyesi’nin “büfe” ruhsatıyla iş makinelerini sokarak restoran, kafe, duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi bir kısmı betonarme yapılar kurmaya başladığı turistik tesis yapımı “hukuka uygun” bulundu.

Davacı avukat Tuncay Koç, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada yapılan işlemlerle plajın doğal morfolojisinin tamamen yok edildiğini, bu durumun daha önce bilirkişi raporunda da yer aldığını belirtti.

Mahkemenin sadece mevzuat denetimi yapmasını eleştiren Koç, ilerleyen süreçte uygulamalardaki karşılıkları işaret ederek hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love