Anonymous siber saldırıyı üstlendi: ‘Erdoğan’ın IŞİD’e desteği sona erene kadar sürecek’
siber saldırı
Spread the love

Anonymous tarafından başlatılan ve AKP iktidarının IŞİD’e verdiği desteğe son vermesi talebiyle 10 gündür gerçekleştirilen siber saldırıda birçok kamu kurumu ve bankanın websitesine ve mobil uygulamalarına erişim kesildi. Anonymous, Erdoğan’a seslenerek “IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz, internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve devlet kurumlarına ait siteleri çökerteceğiz” dedi.

Türkiye, 14 Aralık’tan bugüne uluslararası hacker grubu Anonymous tarafından ‘Tayyip Erdoğan’ın IŞİD’e destek verdiği ve örgütle petrol ticareti yaptığı‘ gerekçesiyle siber saldırı altına alındı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından işletilmekte olan ‘nick.tr‘ adlı Türkiye’deki bütün ‘.tr‘ uzantılı web adreslerinin DNS sunucularına yöneltilen saldırılar sonrasında birçok devlet kurumunun yanı sıra bankalar ve noterler erişimsiz kaldı.

Saldırılar başladığında “kök sunucu”lara saldırı yapıldığı için devlet saldırısı olabileceği gündeme getirilmiş, AKP’nin maniple ettiği ulusal medya aracılığıyla siber saldırının arkasında Rusya’nın olabileceğine söylenmişti. Anonymous saldırıları sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarla ve yayımladığı video ile üstlendi.

“IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz, internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz”
Anonymous, 23 Aralık’ta yayımladığı videoda “Türkiye, hem petrol alarak, hem de savaşçıları tedavi ederek IŞİD’e destek oluyor. Türkiye lideri Erdoğan’ın, IŞİD’e daha fazla yardım etmesini kabul etmeyeceğiz. Türk hükümetine sesleniyoruz; IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz, internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve devlet kurumlarına ait siteleri çökerteceğiz” açıklamasını yaptı.

Binali Yıldırım’a göre sorumlu ODTÜ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, siber saldırılarla ilgili olarak saldırının Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından işletilmekte olan ‘nick.tr‘ adlı ‘.tr‘ uzantılı web adreslerinin yönetildiği DNS sunucularını hedef aldığını, ODTÜ’nün yeterli önlemi almadığını belirtti. Sunucunun BTK bünyesine alınması gerektiğini savunan Yıldırım “Sunucuyu ODTÜ işletiyor ama mesele bir ulusal güvenlik meselesi, bu çeşit saldırılara karşı gerekli önlemlere sahip olunmalı” ifadelerini kullandı.

ODTÜ: Üst düzey bir saldırı
Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise siber saldırılara ilişkin, Yıldırım’a yanıt vererek “Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber saldırı yaşandı. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Alan Adı Yönetimi sistemi, saldırı öncesinde ve saldırı sırasında uluslararası güvenlik standartları ne gerektiriyorsa, gerekli önlem ve işlemlerin hepsini fazlasıyla yerine getirdi” seklinde konuştu.

politeknik.org.tr


Spread the love