Ankara’nın kent platformu: Kenthali.org yayında
Spread the love

Şehir plancıları, kent gündeminin nabzının tutulacağı kenthali.org web sitesini kullanıma açtı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, şehircilik, planlama, mimarlık, tasarım, peyzaj, tarihi gelişim, koruma, kamu politikaları başta olmak üzere kente dair gündemlere yer vermek hedefiyle kenthali.org web adresini açtı. Ortak paylaşım platformu özelliği taşıyan kenthali.orgda, şehir plancıları ve diğer disiplinlerden meslek insanları, kente ve mekana dair türlü araştırma, çalışma, proje, görüş, yazı ve haber paylaşabilecek.

Beta versiyonuyla yayında
Beta versiyonuyla 4 Ocak’ta yayın hayatına başlayan kenthali.org, çok yakında üye alımına başlayarak zenginleşecek. Üye alımına kadar, paylaşımlar, editor@kenthali.org ile iletişime geçerek yapılabilecek.

‘Kentin platformu olacak’
Konuyla ilgili Politeknik’e konuşan Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ender İplikçi kenthali.org sitesinin kuruluşunu, amaçlarını şöyle anlattı:

kenthali.org ile ilgili çalışmalara Türkiye şehircilik camiasında eksikliğini hissettiğimiz kapsamlı bir paylaşım ve haber platformu kurgulamak için başladık. Kente dair her türlü konunun yer alabileceği haber, görüş, araştırma, etkinlik vb. içeriklerin ya da kısaca kentin halinin paylaşılabileceği açık kaynaklı bir çevrimiçi platform kurmayı amaçladık. Konuya ilgisi olan herkesin üye olup içerik üreteceği ve bu içeriklerin bir editör kontrolü sonrası yayınlanacağı bir kent platformu kurguladık. Sitenin adını bir çalıştay sonrası gelen öneriler arasından yaptığımız anketle belirledik. Logoyu ise düzenlediğimiz yarışma sonrası seçtik.

kenthali.org 4 Ocak itibariyle yayına girdi ama şimdilik beta versiyonu ile yayındayız. Çok yakında üye alımına başlayıp platformu zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Üye alımına kadar içerik göndermek isteyenler editor@kenthali.org ile iletişime geçebilirler.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin kurduğu sitenin tanıtım metni ise şöyle:

kenthali.org kente ve kıra dair, toplumu, mekanı, doğayı ve insanı odağına alan açık kaynaklı bir paylaşım ve tartışma platformudur. Şehircilik, planlama, mimarlık, tasarım, peyzaj, koruma, kamu politikaları, mühendislik ve benzeri bütün disiplinleri kapsamayı ve disiplinler arası bir paylaşım platformu kurgulamayı amaçlamaktadır. Mekâna dair her türlü araştırma, çalışma, proje, görüş ve haber paylaşmak isteyenleri kenthali.org’a üye olmaya ve bu platformu zenginleştirmeye davet ediyoruz.

politeknik.org.tr


Spread the love