Ankarada Ulaşım Zamlarının Geri Çekilmesi İstendi
Spread the love

Ankara’da ulaşıma yapılan yüzde 13 dolayındaki zam, Ankaralı emekçiler tarafından protesto edildi

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ile KESK Ankara Şubeler Platformu dün ortak düzenlediği basın açıklamasıyla, ulaşım zamlarını protesto etti. “Hırsız vaaaarrr”, “Melih elini cebimizden çek”, sloganları ile Ankara Büyükşehir Belediyesi binası önüne yürüyen Ankaralı emekçiler, ulaşım zammını protesto ettiler.

 

Polisin adeta etten duvar ördüğü belediye binası önünde açıklamayı ise KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Karakaya yaptı. Akaryakıta 10 ay önce yapılan zammı bahane ederek, ulaşım ücretlerine yüzde 8-12 oranında zam yapan Gökçek’in, 15 Ekim’den geçerli olmak üzere ulaşım ücretlerine yeniden yüzde 13 zam yapmasını kınayan Karakaya, petrol fiyatları bahanesinin gerçekçi olmadığını, petrolün varilinin 75 dolar seviyesine düştüğünü söyledi.

Zam, zam, zam….
Elektrikte özelleştirmelerle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren otomatik fiyatlandırmanın başladığını, haziranda doğal gaza zam yapıldığını, sağlıksızlığı tartışılan Ankara suyunun Mayıs ayından itibaren yüzde 4.5 oranında zamlandığını hatırlatan Karakaya, diğer büyükşehir belediyeleri dikkate alındığında Ankara’nın tarife bazında en pahalı su tüketen illerden biri olduğunu söyledi. Yaz döneminde toplu görüşme sürecinde memurların maaşlarına yüzde 4 artı 4.5 zam yapıldığını, ancak AKP Hükümeti ve belediyelerinin yaptığı her zammın maaş artışının üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Karakaya, “Asgari ücretin 540 -638 YTL’nin arasında olduğu başkentte, günde tek araç kullanan bir kişinin aylık ulaşım masrafı 100 YTL” dedi.

Fatura halka çıkarılıyor
Ulaşım harcamaları, ücretlilerin aylık gelir diliminde önemli bir yer oluştururken, ulaşım araçlarının da yetersiz, kalabalık ve sağlıksız koşullarda olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Karakaya, son zamlarla emekçilerin ulaşım araçlarını kullanamaz hale geldiğinin de altını çizdi.

“AKP’nin yerel yönetim anlayışının, bir yanda halka ücretsiz su, ulaşım vb. hizmetleri sağlayan belediye başkanları hakkında kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle yasal işlem yaparken, ülke genelinde 3200 belediyenin devlete olan toplam borcunun yüzde 66’sına sahip Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında hiçbir işlem yapmamak” olduğunu aktaran Karakaya, belediyenin başarısız yönetiminin faturasının halka çıkarılamayacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)


Spread the love