Ankara’da hava kirliliği sınırı bir yılda 344 kez aşıldı
Spread the love

Ankara Tabip Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Türk Toraks Derneği düzenledikleri basın toplantısıyla Ankara’da 2015 yılında hava kirliliği sınır değerinin 344 defa aşıldığını açıkladı: “Sağlığımız tehdit altında, en kirli semtler Kayaş, Sıhhıye ve Cebeci”

Ankara Tabip Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Türk Toraks Derneği dün (7 Ocak) bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’da yaşanan hava kirliliğinin boyutunu gözler önüne serdi. Meslek örgütleri yaşanan kirliliğin insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek Çevre Şehircilik Bakanlığı’nı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni önlem almaya çağırdı. Basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi ölçüm istasyonları verilerine göre hava kirliliği ile ilgili partikül madde 10 (PM10) kirleticisine ait sınır değerin (100 µg/m3) 2015 yılı içinde 344 defa aşıldığını açıkladı. Hava kirliliğinin temel sebeplerinin taşıt trafiği ve artan kömür kullanımı olduğunu belirten meslek örgütleri Ankara’nın havası en kirli semtlerinin Kayaş, Cebeci ve Sıhhiye olduğu açıkladı.

“Hava kirliliği insan ömrünü kısaltıyor, AKP umursamıyor”
Basın toplantısında konuşan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Çetin Atasoy hava kirliliğinin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu; solunum hastalıkları, kalp hastalıkları ve kansere davetiye çıkardığı belirterek acil önlem alınması gerekmesine rağmen siyasi iktidarın konuyu gündemine dahi almadığını belirtti.

Ankara Tabip Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Türk Toraks Derneği’nin açıklaması için tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love