Ankara Bulvarı’nda Gökçek’in kirli oyunları
Spread the love

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin Atatürk Orman Çiftliği alanlarına ilişkin imar planlarını iptal etmesinin ardından Melih Gökçek kara propagandayla davayı açan meslek odalarını hedef gösterdi. Gökçek, hukuksuz bir şekilde açtığı Ankara Bulvarı’nı trafiğe kapatarak, oluşan trafiğin ve ortaya çıkan plansızlığın sorumluluğunu meslek odalarına yıkmaya çalışıyor.

Meslek odalarının AOÇ’deki talana karşı açtıkları dava sonucu Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı almasıyla Ankara Bulvarı, Ankapark ve Erdoğan’ın KaçAk Sarayı’nın hukuksuzluğu bir kez daha ortaya çıkmıştı. Meslek odalarının olumsuz görüşü, itirazı ve davalarına rağmen karar beklenmeden inşa edilen Ankara Bulvarı’nı halkın kullanımına açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, mahkemenin iptal kararının ardından bugün (17 Ağustos) alternatif güzergahlara yönlendirme yapmadan Ankara Bulvarı’nı kapatarak uygulamayı kara propaganda aracına dönüştürdü ve meslek odalarını hedef gösterdi. Gökçek, AOÇ arazisini bölüp parçalamak üzere yaptırdığı bulvarı bir süredir kullanan Ankaralılara bulvar girişlerine astığı pankartlar, sosyal medya ve diğer iletişim araçları üzerinden seslenerek meslek odalarının halkın ulaşımını engellediğini propaganda etti.

Ankara Bulvarı’nın kapatılmasında iş günü başlagıncı olması itibarıyla trafik yoğunluğu olan pazartesi sabahının seçilmesi ve Bulvar’da daha önce görülmeyen uzun ve ağır araç (tır, kamyon) yoğunluğunun bulunması da dikkat çekti.

Hukuksuzluğun ve kirli propagandanın adı Melih Gökçek
AOÇ imar planları, KaçAk Sarayı ve Ankapark’ı kapsamasına rağmen belediye henüz iki proje ile ilgili adım atmış değil. Halkın kullanımına açılmış olan Ankara Bulvarı için kararı hemen uygulamaya geçiren Gökçek, Ankara Bulvarı’nı kullanmayan toplu taşıma araçları şöforlerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde ısmarlama eylem yaptırdı. Eylemde binaya taş da atıldı.

Kamusal bir sit alanı ve Ankara’nın akciğerleri olan AOÇ’yi imara açan, Ankapark, KaçAK Saray, geniş bağlantı yolları ve bulvarlar inşa eden/edilmesine izin veren Gökçek imar planlarını rantın planları olarak işletti. Gökçek için kamu yararı değil imar planları yoluyla dolan kutular ve hırsızlık ağları söz konusuydu.

AOÇ imar planlarıyla ilgili süreç nasıl işlemişti?
AOÇ imar planları 2007 yılında çıkmış, meslek odaları o tarihte uyarmış, dava açarak itiraz etmişti. Bilim insanlarının, meslek odalarının itirazlarına rağmen kamusal alan AOÇ’ye el koyma planları işletildi. Ankara Bulvarı 2013 yılında açıldı, toplu taşıma sisteminden uzak her ulaşım planı gibi kendi trafiğini yarattı. 3 Ağustos 2015 günü mahkemenin verdiği iptal kararı meslek odalarının uyarılarının görmezden gelindiğinin göstergesi oldu. AOÇ’deki KaçAk Saray, Ankapark ve Ankara Bulvarı projelerinin tamamı bu iptal kararına dahil.

Tezcan Karakuş Candan’ı hedef alan afişler Ankara sokaklarında
Karar sonrası Ankara’nın birçok yerinde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş’u hedef alan imzasız afişlerin yapıldığı gözlendi. Gökçek’in imzasız afiş operasyonu ilk de değil. Gökçek bazı seçim süreçleri öncesinde isimsiz afişlerle belediye billboardlarını donatmıştı.

 

AOC_1_1

Atatürk Orman Çiftliği Arazisi’ni harçerleyen Ankara Bulvarı güzergahı

politeknik.org.tr


Spread the love