Ambarlı halkı direniyor: ‘Yıkım tebligatlarını yırttık geri dönüş yok’
Spread the love

Ambarlı halkı, mahallelerinin Bakanlar Kurulu kararıyla “Afet Risk Alanı” ilan edilerek yıkılmasına karşı eylem yaptı: “Yıkım tebligatlarını yırttık geri dönüş yok”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) talebiyle Bakanlar Kurulu’nun “Afet Risk Alanı” ilan ettiği İstanbul Avcılar Ambarlı Mahallesi’nin sakinleri rant için yok edilmeye çalışılan barınma hakkı için direniyor. 179 ailenin oturduğu binaların yıktırılması için gönderilen tebligatlara ve bazı evlerin yıkılmasına karşı bugün (11 Ocak) mahalle sakinleri Avcılar Havuz Meydanı’na yürüdü. Barınma hakkını savunmak üzere bir araya gelerek Avcılar merkeze yürüyen halk yaşam alanlarını terketmeyeceklerini, nöbeti sürdüreceklerini ilan etti.

Amaç ranta açmak
Afete maruz bölge ilan edilen 57 evden 17’si, 30 Aralık günü İBB ekiplerince yıkılmış, aynı bölgede Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ait villaya dokunulmamıştı. Yıllardır burada ikamet eden Ambarlı halkı, hiçbir alternatif sunulmadan başlatılan yıkıma karşı yaptığı eylemde, yıkımların amacının rant olduğunu vurguladı. Eylemde basın açıklamasını okuyan Dilber Bektaş, “Ambarlı Mahallesi sakinleri olarak 10 yıldır baskı altında ezilmekteyiz. Bölgemiz, ‘heyelan’ ve ‘afete maruz bölge’ kılıfı altında senaryolar üretilerek, yıllarca dişimizden tırnağımızdan biriktirerek aldığımız, tapulu, iskanlı evlerimiz hiçbir bedel ödemeksizin boşaltılmak istenmektedir. Yetkililer, bizden sonra bölgemizin turizm bölgesi olarak imara açılacağını söylüyor. Mağdur olan bizler, yani 500 aile, sokağa atılarak ranta kurban edileceğiz, Tek amaçları var bizleri sürgün etmek, ve arkasından buraları zenginlere peşkeş çekmek” ifadelerini kullandı. Bektaş barınma hakları için mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. Bektaş “Sokağa atılmak isteniyoruz ama biz yıkım tebligatlarını yırttık geri dönüş yok artık. Direne direne kazanacağız” dedi.

barinma_avc_1 barinma_avc_2 avc_barinma_2 barinma_avc_4 barinma_7_avc barinma_avc_8

politeknik.org.tr


Spread the love