Alternatif Su Forumu: “Su Günü Başköy’de Kutlanır”
Spread the love

Bursa’da 22 Mart’ta gerçekleşen Uluslararası Su Forumu’na alınmayan Başköylüler 24 Mart günü kendi köylerinde alternatif bir su forumu gerçekleştirdi.

22 Mart’ta Bursa Merinos Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Su Forumu’na Başköylüler de katılmak istedi. Köylüler, forumun gerçekleştiği salonun önünde bir eylem yaptı ve eylem sonrası salona girmek istedi. Forumun yapıldığı salona alınmayan köylüler, 24 Mart Pazar günü köy meydanında tüm halkın katılımına açık bir forum gerçekleştirdi. Foruma, çevre hakkı mücadelesi veren Kozağacı ve Çayönü köylüleri de destek verdi.

Köylüler kendi forumlarında taleplerini bir bir dile getirdi. Köylüler yeterli keşif ve arama izni verilmeden taş ocaklarının kurulmasıyla köydeki su havzalarının kirletildiğini belirtti. Başköylü kadınlar ise mermer ocağının faaliyetinin tamamen durup, temiz kullanılabilir suya ulaşmayı istediklerini belirtti.

Başköy Muhtarı Hasan Acar, köylülerin tek isteğinin temiz sularının geri verilmesi olduğunu anlatarak, “Gittiğimiz yerlerde aç durduk bunu niye yaptık yeter ki suyumuz eskisi gibi temiz aksın diye. Suyumuz yok olmasın diye yaptık” dedi.

Alternatif Su Forumu

Bursa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala konuşmasında, “Eğer siz Kozağacı Termik Santrali yapılırken, oradakilerin sağlıklarının kötü olacağını umursamazsanız, sizi de kimse umursamaz. Suyun, ekmeğin, havanın hatta insanlığını daha fazla değeri bilinmesi için dayanışma içinde olmalıyız” dedi. Pala, “Su Günü kutlanacak bir yer varsa, o da Başköy’dür. Güzel koltuklarda rahat masalarda kutlanacak gün değil. Birçok köy ve yamaçlarda ciddi su hava kirliliği var” diyerek konuşmasını bitirdi.

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Uluşahin ise su kaynaklarından aldığı örnekleri göstererek, yine içilebilir temizlikte olmadığını belirtti. Uluşahin, birçok araştırma yaptıklarını ve olumsuz sonuçları göndermelerine rağmen su kaynaklarından iyileşme bulunmadığını söyledi. Birçok oda ve kuruluşun katılım sağladığı forumda çocuklar yazdıkları şiirleri okudu.

Çocukların yazıp okuduğu şiirlerden biri şöyle:

    “Ateş gibi sıcak vardı yürüdüler, çok gezdiler susuzluktan bezdiler, atıldılar yana yana, su içtiler kana kana, ikisi de soruyordu, bu çeşmeyi kimdir yapan iyilik bir suya benzer”

Forumun ardından köy halkının birlikte hazırladığı yemekler köye gelen misafirlere ikram edildi.

Başköylüler’in Bir Yıllık Mücadelesi

Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı olan Başköy’de köylüler kurulan taş ocaklarının sularını kirletmesine karşı bir yıldır mücadele ediyor. Su kaynaklarının üzerine kurulan taş ocakları köylülerin yaşamını giderek zorlaştırırken yaşam alanlarını da tehdit ediyor. Bu nedenle köylüler, taş ocaklarının derhal kapatılması ve temiz, içilebilir su kaynağına ulaşımının kolay hale getirilmesini talep ediyor. Köylüler açtıkları davayı kazanmalarına rağmen halen taş ocakları faaliyetine devam ediyor.


Kaynak: Sendika.Org


Spread the love