Ali Ağaoğlu’na İTÜ’de Yumurtalı Protesto
Spread the love

İtelli Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi ile pek çok ailenin evinin yıkılmasına neden olan ve “Yaptım, oldu” sloganı ile reklamlarda boy gösteren Ali Ağaoğlu, mütahitlik deneyimlerini anlatmak üzere geldiği İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Öğrenci Kolektifleri tarafından yumurta yağmuruna tutuldu. 
Ali Ağaoğlu, kürsüye çıktıktan kısa bir süre sonra “Ali’den omlet olur mu? Yaptık oldu” yazılı pankart açan Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversiteliler tarafından yumurta yağmuruna tutuldu. Üniversiteliler, Ağaoğlu’nun İkitelli Ayazma-Tepeüstü Kentsel Dönüşüm Projesi ile pek çok ailenin evinin yıkılması ve mağdur olmasına neden olduğunu belirtti. “Şirketlerimi de metresim gibi görürüm” sözünü de hatırlatan öğrenciler, “Kadın düşmanı defol”, “Bunlara yetmez ama daha fazla yumurta” sloganları attı. Ağaoğlu yumurtalardan korumalarının şemsiyeleriyle kurtulmaya çalışırken, üniversiteliler sivil polis ve özel güvenliklerin müdahaleleri ile salondan çıkartıldı. 
Ali Ağaoğlu’nun bilimsel bilginin üretilip tartışılması gereken İstanbul Teknik Üniversitesi’de söz hakkı bulup konuşma yapmasının önüne yumurtalı protestolara geçilmesine neden olan
“İstanbul’da, Kocaeli’nde çok binalar yaptım, büyük kısmına inşaat malzemesini ben sattım. Kumları Marmara Denizi’nden, demirleri hurdadan çektik. Deprem olursa ölen şanslıdır. 17 Ağustos’ta binaların nasıl karton gibi yıkıldığını unutmayın”, “Bizim muhakkak İstanbul’da üçüncü değil, dördüncü, beşinci köprüyü de yapmamız lazım.”, “Yetkim olsa mimarlar odası ve STK’ları kapatırım.”, “Sadece amelelerle değil, fıstıklarla da uğraşıyorum. Onlara yeterince zaman ayırabiliyorum”, “İşadamı için şirketleri karısı değil metresi gibi olmalı” gibi bir çok talihsiz açıklaması bulunuyor.
 
Ali Ağaoğlu’nun protesto edildiği eylemin videosuna buradan ulaşabilirsiniz. 
 
politeknik.org.tr 
 
 

Spread the love