Albatros Parkı’nı savunanlara zabıta ve polis saldırısı

Albatros Parkı’ın imara açılmasına karşı günlerdir kurdukları direniş çadırıyla parkta nöbet tutan Büyükçekmece halkına zabıta ve polis saldırdı. Saldırı sonrası parka sahip çıkmak için gelen yaşam savunucuları da gözaltına alındı.

İstanbul’da Büyükçekmece Albatros Parkı’nda CHP’li Büyükçekmede Belediyesi’nin otel, AVM ve rezidans projesi için başlattığı ağaç kesme ve inşaat çalışmalarına karşı parkta bir aya yakın süredir nöbet tutan Büyükçekmece halkına bugün (1 Ekim) belediyeye ait zabıta ekipleri ve polis saldırdı. İş araçlarıyla direniş çadırı söküldü, nöbette bekleyen 4 kişi gözaltına alındı. Belediye ekipleri saldırının ardından park alanının kapısına kilit vurdu.

Park direnişine yapılan saldırı sonrasında Diren Büyükçekmece’nin çağrısıyla yeniden parka gelen yaşam savunucuları kiliti kırarak içeri girdi. Parka sahip çıkmak için beklemeye başlayan 20 yaşam savunucusuna bu kez çevik kuvvet ekipleri saldırdı ve 20 kişi gözaltına alındı.

Belediye başkanı parkı savunanlara çapulcu demişti
Belediye ait ve bölge halkının günlük kullanımına açık kamusal bir alan olan Albatros’un 29 bin metrekarelik kısmına inşaat izni veren CHP’li Belediye Başkanı Hasan Akgün günlerdir parkta nöbet tutan ve direniş çadırı açan Büyükçekmece halkını çapulcu ilan etmiş ve rant projesinden vazgeçmeyeceğini açıklamıştı. Akgün “Burada yapılacak otel, motel, alışveriş merkezleri ve rezidans bütünüyle bir ihtiyaçtır. Burası bittikten sonra benim heykelimi dikecekler. Kimse beni yeşil düşmanı olarak suçlayamaz. Meselenin park ile bir alakası yok. Üç beş çapulcunun meselesi. Park ile bir alakası yok. İnsanları tahrik edenler 1979 yılından benim kadrolu muhaliflerimdir. Bu proje bir ihtiyaçtır ve ben bunu yapacağım. Dört tane çapulcuya bu halkın geleceğini yedirtmem.” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Kent Savunması’ndan çağrı
İstanbul Kent Savunması, Albatros Parkı’nda yaşanan saldırı sonrasında bugün (1 Ekim) saat 14.00’da CHP İl Başkanlığı önüne eylem çağrısı yaptı. Savunma çağrısında şöyle dedi;

İstanbul Kent Savunması bugün saat 14.00’de bir heyetle CHP İstanbul il başkanlığında olacak. Dün seçim bildirgesini “direnen gençlere” adayıp, üstünden 24 saat geçmeden direnen gençlere şafak baskını yapan bir belediye başkanını durdurmayan CHP’ye dostane uyarımızdır. Taleplerimizi dikkate alınız, Büyükçekmece belediye başkanını durdurunuz, yoksa iyi biliniz, bundan sonra “hep kapınızdayız”!

albatros_1_3 albatros_1_2 albatro_1_1

politeknik.org.tr