Albatros Parkı’nda direniş sürüyor: ‘Bu nöbet hepimizin”

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, Büyükçekmece halkının Albatros Parkı’nın imara açılmasına karşı günlerdir sürdürdüğü nöbete sahip çıkmaya çağırdı: “Bu nöbet hepimizin”

Büyükçekmece Belediyesi tarafından imara açılarak turizm ve AVM alanı ilan edilen Albatros Parkı’nda halk, Albatros Dayanışması’nın çağrısıyla inşaat çalışmalarına ve ağaç kesimine karşı 18 gündür nöbet tutmayı sürdürüyor. İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması da yaşam savunucularına bir çağrı yaparak 20 Eylül Pazar günü saat 18.00’de Albatros Park direnişine destek vermeye, direniş nöbetine katılmaya davet etti.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısı şöyle;

Büyükçekmece, Albatros’da halk ağaçlarının belediye tarafından kesilmemesi için 18 gündür aralıksız nöbet tutuyor.

Halkın Albatros’taki talebini anlamak hiç zor değil: Albatros’taki yeşil alanın korunması, yapılaşmaya kurban edilmemesi. Ama Büyükçekmece Belediyesi halkın bu talebini anlamaktan çok uzak görünüyor. Tek bildiği, yıllardır yeşil alanı parça parça yok etmek. Son aylardaysa sabah karanlığında gizlice ağaçları birer birer kesip, sonra da inkar ediyor; yüz yıllık ağaçları köklerinden kesip, köklerini örtüyor. Şimdi de bunu engellemek için halkın kurduğu nöbet çadırı hedef alınmış durumda.

Albatros’ta ortak yaşam alanlarına sahip çıkan Büyükçekmecelilerin karşısına yüzlerce zabıta ve özel güvenlikle çıkanlar, yasal bir dayanakları olmadan halkın nöbet çadırlarını sökmeye kalkışanlar, yaşam savunucularının direnmekten vazgeçmeyeceğini bilmelidir. Albatros direnişçileri parklarını canları pahasına korumaya karar verdi.

Ülkemizin dört bir yanında kesilen, yakılan, üzerine beton dökülen, katledilen ormanların, parkların ve ağaçların tümü bizim için bir, hepsinin kökleri kalbimizde. Nefesimize, suyumuza, yaşamımıza dokunmaya kalkışanlar Albatros’ta ve her yerde karşılarında bizi bulacaklar.

İstanbul’daki tüm yaşam savunucularını, Büyükçekmece, Albatros park direnişine destek vermeye ve 20 Eylül Pazar günü 18.00’de direniş nöbetine katılmaya çağırıyoruz. Albatros’un yeşil kalmasını isteyen, İstanbul’da duyarlı tüm kişi ve kurumlar ile birlikte nöbet tutacağız. Bu hepimizin nöbeti.

İstanbul Kent Savunması
Kuzey Ormanları Savunması

politeknik.org.tr