Albatros Parkı’na AKP ve CHP işbirliği ile imar izni

Büyükçekmece halkının tepkilerine rağmen Albatros Parkı’nı yapılaşmaya açacak imar değişikliği İBB Meclisi’nde AKP ve CHP oylarıyla kabul edildi.

İstanbul Büyükçekmece sahilinde bölgenin tek yeşil alanı olan ve CHP Büyükçekmece Belediyesi’nin otel, rezidans ve alışveriş merkezi yapmak istediği Albatros Parkı için imar değişikliği yapıldı. Büyükçekmece halkının tepkilerine, eylemlerine rağmen Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün tarafından ranta açılmak istenen Albatros Parkı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP ve CHP oylarıyla imar değişikliği kararı alındı. Karara CHP’li 3 üye Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu, Ferhat Epözdemir’in itiraz etse de, CHP Grup sözcüsü Tonguç Çoban “Bu dosyaya evet oyu vermemiz konusunda ‘grup kararımız’ var. Hiçbir itilaf yoktur. Ret oyu veren üyelerin kendi takdiridir” dedi.

Halkın nefes alabildiği tek yer beton olacak!
Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre CHP’li Büyükçekmece Belediyesi’nin talebiyle yapılan imar değişikliği teklifi, geçtiğimiz yıl da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  Meclisi’ne gelmiş ancak onaylanmamıştı. Plan bu kez AKP ve CHP işbilirğiyle onaylandı. Haziran ayı meclis gündemine yeniden getirilen planlarda, yüzde 40 olan konut alanı yüzde 60’a çıkarılarak, yüzde 60 olan turizm alanı ise yüzde 40’a düşürüldü.

Büyükçekmeceliler istemiyor
Albatros Parkı’nı yok etmek için geçtiğimiz yıl bazı ağaçları kesen Büyükçekmece Belediyesi’ne karşı halk parkı savunmuş, polis ve zabıta halka saldırmıştı. Albatros’un park olarak kalmasını isteyen Büyükçekmeceliler Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün parkı imara açılma ısrarını protesto etmiş ve parkta günlerce nöbet tutmuştu. Protestolara CHP’li bazı milletvekilleri de katılmıştı. İmar değişikliği sonrasında Büyükçekmecelileri yeniden Albatros Parkı’nı koruma mücadelesine bekliyor.

politeknik.org.tr