AKP’nin TMMOB’yi Etkisizleştirme Operasyonu Sürüyor
Spread the love

Hükümet tarafından bir süredir somut adımlarla hayata geçen TMMOB ve birimlerini etkisizleştirme sürecinde dün yeni bir gelişme daha yaşandı. Resmi Gazetede yayınlanan bir yönetmelik ile özellikle yapı alanı ile ilgili TMMOB birimlerinin yaptığı bir dizi denetimin önünü kesecek düzenlemeler yapıldı.

3 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Bürokrasinin Azaltılması ve İşlemlerin Basitleştirilmesine Yönelik Başbakanlık, Bakanlıklar, Bazı Bağlı ve İlgili Kuruluşlar ve Üniversitelere Ait 84 Adet Yönetmelik” kapsamında TMMOB’ye bağlı odaları doğrudan etkileyen 2 düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” diğeri de “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik“.

Yapılan bu iki değişiklik ile yapı ile ilgili proje denetimlerini, “sicil durum belgesi” aranma şartını kaldırarak TMMOB’ye bağlı Odaları devre dışı ederek tamamen yapı denetim şirketlerine bırakılıyor. Bürokrasinin azaltılması adı altında yapılan bu değişikliklerle projeler için proje müellifinin oda üyesi olduğunu beyan etmesi yeterli sayılıyor.

Bilindiği gibi proje vizeleri ve üye sicil durum belgeleri TMMOB birimlerinin en önemli gelir kalemlerinden birini oluşturuyor. Siyasi iktidar “bürokrasiyi azaltmak” adına yaptığı bu yönetmelik değişiklikleri ile TMMOB birimlerinin gelir kaynaklarını keserek ıslah etmeyi planlanıyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir düzenleme ile de Makina Mühendisleri Odası’nın en büyük gelir kalemi olan LPG sızdırmazlık kontrollerinin yaptırılması zorunlu olmaktan çıkartılmıştı.

Yayınlanan yeni yönetmelikle ilgili olarak TMMOB ve Odalar nezdinde hukuki bir sürecin başlatılması bekleniyor.

Bu tür saldırılar aslında Odaların ticari faaliyetlerden arındırılması ve sadece üye aidatlarına dayanan bir işleyişe dönmesi için çaba gösterenler için şaşırtıcı değil. Ancak bugüne kadar belgelendirme ve ticari faaliyetlere dayanan Oda işleyişlerinin AKP’nin bu düzenlemeleri ile dönüşüme uğraması bir tercihten öte zorunluluk halini almaya başlıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love