AKP’nin sosyal medya yasakları Youtube ile sürüyor

AKP’nin Suriye’ye yönelik savaş planlarının ortaya çıkmasının ardından TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) Youtube’u kapattı.

AKP’nin 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde ortaya çıkan ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında Suriye’ye yönelik askeri müdahale planları yapılıyor. Ses kaydının ortaya çıkmasının ardından TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) Youtube adlı internet sitesini kapattı.

AKP, 30 Mart Yerel Seçimler, öncesinde sosyal medyaya sansür uygulayarak yolsuzluk, hırsızlık ve savaş politikalarını halktan gizlemeye çalışıyor. İnternete sansür getiren 5651 sayılı yasanın Meclis’ten geçmesinin ardından önce Twitter kapatıldı. Twitter’ın kapatılmasından bir hafta sonra Youtube da kapatıldı. Yasakların ardından dün (27 Mart) Star TV ana haber bülteninde “Facebook’un da kapatılacağı yönünde ciddi emareler var. TİB’den Facebook’un kapatılması için bir takım başvuruların yapıldığı bilgisi bize ulaştı” sözleriyle Facebook’un kapatılması için çalışmaların başladığı duyuruldu.

politeknik.org.tr