AKP’nin İşçiye, Emekçiye Tahammülü Yok

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen “torba yasaya hayır” yürüyüşüne polis saldırdı. Ankara sokaklarını savaş alanına çeviren polisin tutumuyla AKP faşizmi bir kez daha gözler önüne serildi.

AKP’nin emekçilere yönelik saldırı paketi “torba yasa” meclisten geçirilirken, “torba yasaya hayır” diyenler cop, biber gazı ve tazyikli suyla susturulmaya çalışıldı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen 3 günlük Türkiye yürüyüşü bugün (3 Şubat) TBMM önünde yapılacak bir basın açıklaması ile sona erecekti. Türkiye’nin 81 ilinden gelen işçi ve emekçiler ile “torba yasaya hayır” diyen demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerden katılımcıların Kurtuluş Parkı’ndan TBMM’ye doğru yürüyüşleri Ziya Gökalp Caddesi üzerinde polis tarafından kesildi. Polis barikatına yüklenen emekçilere polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanan emekçiler ile polis arasındaki çatışmalar yer yer devam ederken Kurtuluş Parkı’na çekilen emekçiler kurdukları barikatlarla uzun süre polisle çatıştı.

Çatışmaların ardından Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen emek örgütleri yaşanan saldırıyı ve AKP hükümetinin emek düşmanı tutumunu kınadı. Sakarya Caddesi’nde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına yapılan açıklamada Türkiye‘nin her yerinde yaşanan saldırının protesto edileceği ve Torba Yasa‘ya karşı eylemliliklerin bütün işyerlerinde sürdürüleceği belirtildi. (Açıklamanın tam metni için tıklayınız)

Ankara’da yaşanan polis saldırısı İstanbul’da protesto edildi. Taksim Tramvay Durağı’nda saat 16:30’da bir araya gelen emekçiler AKP’nin emek düşmanı tavrını kınadılar.

 

politeknik.org.tr