AKP’nin ‘Hevsel’ tehditi sürüyor
Spread the love

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda ‘yapı rezerv alanı’ ilan edilen Hevsel Bahçeleri bu kez ‘tarım niteliği korunacak alan’ statüsünden çıkarıldı. TMMOB Diyarbakır İKK ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hevsel’e dokunulmasına izin vermeyeceklerini söyledi

Diyarbakır’ın verimli tarım alanlarından ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday Hevsel Bahçeleri için Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın tehditleri devam ediyor. Dicle Vadisi’nin geçtiğimiz aylarda “Yapı Rezerv Alanı” ilan edilmesinin ardından bu kez de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başvurusu üzerine Hevsel Bahçeleri’ndeki 7 bin 517 dönümlük alan “tarım niteliği korunacak alan” kapsamından çıkarıldı. Tarım arazilerinin yok edilerek yapılaşmaya açılması anlamına gelen karara, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi itiraz ederek Hevsel Bahçeleri için mücadele edeceklerini açıkladı.

Kanuna da canlı yaşamına da aykırı
Alınan kararın kenti ekolojisini yok etmek anlamına geldiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yaptığı açıklamada “Toprak Koruma Komisyonu toplanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından talep edilen Dicle Vadisinde bulunan tarımsal arazilerin tarım dışı kullanım iznini karara bağlamıştır. Bu kararla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı Yapı Rezerv Alanı kararının önü açılmıştır. Kentimiz için bitki örtüsü, peyzajı, sahip olduğu flora ve faunası ile son dereceönemli olan bu alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine tarım dışı kullanım iznini kaldırılmış ve yapı yapma tehdidine açık hale getirilmiştir. Bununla Toprak Koruma Komisyonu; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile Uygulama Yönetmeliğine göre amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi korumayı sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesi ile ilgili yetki ve sorumlulukları varken, tamamen kanun ve yönetmeliğine aykırı bir karar vermiştir.’’ ifadelerini kullandı.

Amaç talan etmek
TMMOB Diyarbakır İl Kordinasyon Kurulu(İKK) bir açıklama yaparak karara karşı çıktı. TMMOB Diyarbakır İKK tarım arazilerinin rant için amaç dışı kullanılmasını engellemek için konunun takipçisi olacaklarını şu ifadelerle kamuoyuna açıkladı: “Diyarbakır “Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Diyarbakır kentine yüzyıllardır asi duruşuyla eşlik etmiş bilge nehir Dicle’nin üzerinde kurulan kum ocakları ve balık üretim çiftliği; Dicle vadisi ekolojik sistemi talan edilirken, nehrin kıyısındaki birinci sınıf tarım arazileri de beraberinde talan edilmek istenmektedir. Tüm bu doğal olmayan müdahaleler ile Dicle nehri yatağında büyük değişiklikler ve tahribatlar oluşurken, nehrin akışında da büyük düzensizlikler meydana gelmiştir. TMMOB bileşenleri olarak, Toprak ve Arazi Kullanım Kanunu çerçevesinde, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasını engellemek için konuyu hassasiyetle takip edeceğimizi belirtir, miras alanımızın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınma sürecini olumsuz etkileyecek her türlü düzenlemeye karşıyız”

politeknik.org.tr


Spread the love