AKP’den radyoaktif yüklü geminin sökümüne onay
Spread the love

Radyoaktif atık yüklü Kuito gemisi söküm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve İzmir Valiliği’nin izniyle Aliağa İlçesi açıklarına getirildi.

Angola’da yıllarca ham petrol işleyen ve radyoaktif atıklar içeren “Kuito” adlı gemi, söküm için İzmir’in Aliağa İlçesi açıklarına geldi. Radyoaktif yüklü hurda geminin İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’ne getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten İzmir Tabip Odası ve Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi sözcüsü kimya mühendisi Prof. Dr. Ertuğrul Barka, Kuito’nun 2013 yılına ait radyoaktif ve tehlikeli madde içerdiğine dair bilgiler olduğunu buna rağmen hiçbir denetim ve analiz yapılmadan İzmir’e getirildiğini açıkladı. Barka “Çevre ve halk sağlığı açısından yüksek derecede risk taşıyan Kuito adlı geminin Aliağa’da bulunduğu süre içinde doğacak tüm kirlenme ve zararlardan izin veren kamu görevlileri sorumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

AKP’nin karnesi zayıf
Gaziemir İlçesi’ndeki nükleer bulaşıklı atıkları bertaraf etmek için atıkların üstünü toprakla örten AKP iktidarının halkın sağlığını yok saydığını söyleyen Barka, Aliağa’da sökülecek gemiden çıkacak atıkların ne şekilde bertaraf edileceğini ve nelerle karşı karşıya kalınacağını tahmin etmenin çok zor olmadığını belirtti.

‘Daha önce asbesti sakladılar’
Daha önce Hollanda bandralı “Otopan” adlı gemiyle ilgili yaşananları örnek veren Prof.Dr. Barka, “Türkiye karasularına girmeden önce bildirilenden fazla asbest içerdiği bilgilerinin paylaşılması üzerine, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerinin içinde yer aldığı kitlesel bir karşı çıkış gelişmiş, bunun sonrasında, gemide 1 ton olduğu söylenen asbestin bildirilenden 77 kat fazla olduğu açıklanmıştı. Kuito için de benzer şeyler olabilir. Asbest yönünden geminin incelenip incelenmediği belli değil.” ifadelerini kullandı.

‘O gemi gidecek!’
Meslek odaları ve yaşam savunucuları, radyoaktif yüklü gemi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve İzmir Valiliği’ni göreve çağırdı. Yaşam savunucuları “ölüm gemisi” gidene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

politeknik.org.tr


Spread the love