AKP interneti sansürleyecek

AKP, TİB’e interneti sınırsız izleme yetkisi veriyor. TİB torba yasayla beraber mahkeme kararı olmadan istediği siteyi kapatabilecek

Torba Yasa Tasarısı’na, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde tüm internet trafik bilgilerini, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda toplanması eklendi. AKP, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasada yaptığı değişiklikle 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün itirazı üzerine TİB’in, “internet üzerinde hangi kullanıcının hangi adresi ziyaret ettiği, hangi kişi ile ne zaman ve ne kadar süre ile iletişim kurduğu yönündeki” bilgileri içeren internet trafiğine ilişkin verilere erişmesine önkoşul olarak getirilen “mahkeme kararı” şartını kaldırdı.  Yasaya göre TİB Başkanı’nın talimatı izleme için yeterli olacak.

TİB’e sınırsız yetki

Kabul edilen başka bir önergeyle internet erişiminin kısıtlanmasıyla ilgili kararın uygulanma süresi 24 saatten 4 saate indiriliyor. İnternet erişimi engelleme kararının bildirilme anından itibaren 4 saat içinde yerine getirilecek.

Daha önce TİB’e verilen doğrudan erişim engelleme yetkisinde tanımlanan özel hayatın gizliliğinin ihlali kapsamına milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması gibi durumlar da eklendi. Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinde bir sakınca bulunulan hallerde, erişimin engellenmesi TİB başkanının talimatı üzerine TİB tarafından yapılacak. TİB başkanı karar vermesi durumunda herhangi bir internet sitesi 4 saat içinde erişim engellenecek ancak bu karar 24 saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulacak, hâkim kararını 48 saat içinde verecek.

Abdullah Gül reddetmişti

TİB’in yetkilerini genişleten yasayı Abdullah Gül reddetmişti. Bu nedenle hükümet ve Gül arasında bir gerilim yaşanmıştı.

Tapeler artık engellenebilecek

Suriye ile ilgili tapeler yayınlandığında Dışişleri Bakanlığı mahkemeye başvurmuş ve kaldırılmasını istemişti. Ancak yasada ‘ulusal güvenlik’ ile ilgili bir madde olmadığı gerekçesi ile tapeler kaldırılmamıştı. Hükümet Youtube’u, Atatürk’e hakaret videolarını bahane ederek kapatmak yolunu seçmişti.

Kaynak: Sendika.Org