Akkuyu’da nükleer ihalesinden Cengiz İnşaat çıktı
Spread the love

Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan Nükleer Santrali‘nin ‘deniz hidroteknik’ yapılarının proje ve yapım ihalesini Cengiz İnşaat aldı.

AKP ve yükselttiği havuz şirketleri doğayı yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Mersin’de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin denizhidroteknik yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat kazandı.

‘AKP’nin akbabaları’
İhaleye giren şirketlerin büyük çoğunluğunu AKP döneminde kent ve doğa talanıyla büyütülen inşaat şirketleri oluşturdu. Özaltın İnşaat, Tekfen İnşaat, STFA-Makyol-Rönesans Konsorsiyumu, Nurol İnşaat, Limak İnşaat, Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat,  IC İçtaş ve Doğuş İnşaat’ın katıldığı ihaleyi santralin liman ve hidroteknik yapılarını projesi de dahil yapmak üzere Cengiz İnşaat almış oldu.

Her talanın altından çıkan Cengiz
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda küfürlü ses kayıtlarında adı geçen Mehmet Cengiz’in YK Başkanı olduğu Cengiz İnşaat AKP döneminde birçok kamu ihalesinin de sahibi oldu. 13 yılda yüzlerce kat büyüyen şirket özellikle mega ulaşım ihaleleri ve enerji alanındaki özelleştirmelerden büyük pay kaptı.

Mülksüzleştirme Ağları Haritası- Cengiz İnşaat/Cengiz Holding yağma haritası

Mülksüzleştirme Ağları Haritası- Cengiz İnşaat/Cengiz Holding yağma haritası

 

politeknik.org.tr


Spread the love