Akkuyu Nükleer Santrali’nde uluslararası standartlar bile yok

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)’nın Akkuyu Nükleer Santrali raporu, nükleer santral inşası ve işletmesiyle ilgili yapılması gerekenler olarak sıralanan şartları sağlamadığını açığa çıkardı.

Hürriyet’te yayımlanan UAEA’nın Akkuyu Nükleer Santrali Raporu nükleer santrallerle ilgili oluşturulan uluslar arası standartlara uyulmadığını gösteriyor. Raporun paylaşılmasının ardından bilim insanları, meslek odaları Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili uyarılarını yineledi.

ÇED raporundaki sahte imzalar, eksiklikler, yenilenmeyen zemin etüdü gibi hukuksuzluklarıyla gündeme gelen Akkuyu Nükleer Santrali, bu kez UAEA’nin gizlenen raporuyla yeniden gündeme geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamadığı, Akkuyu Nükleer Santraline karşı açılan davaya bile sunmadığı UAEA raporunun ayrıntıları, Akkuyu Nükleer Santrali inşası ve işletmesiyle ilgili olarak uluslar arası standartlara bile uyulmadığını gösteriyor. Bakanlığın raporu gizlemesi Akkuyu Nükleer Santrali’yle ilgili denetim süreçlerinin işletilmediğini ve işletilmeyeceğini kanıtlıyor.

EMO’dan açıklama
Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) UAEA’nın Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na sunduğu raporun basında yayımlanmasının ardından bir açıklama yaptı. EMO açıklamasında dünyada nükleer enerji santrallerini desteklemek için kurulmuş olan UAEA’nın bile Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili pek çok tavsiye ve önerisinin olduğunu vurgulayarak, AKP’nin Türkiye’yi nükleer kaosa sürüklediği tespitinde bulunuyor.

EMO’nun açıklaması için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr