Akkuyu nükleer davasına ‘FETÖ’ gerekçesiyle yeni bilirkişi heyeti
Spread the love

Danıştay, Akkuyu Nükleer Santrali bilirkişi raporunun “FETÖ” gerekçesiyle yenilemesi gerektiğine karar verdi.

Danıştay, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralinin olumlu ÇED’ine açılan davanın bilirkişi raporunun FETÖ gerekçesiyle yeninlenmesine hükmetti. Birgün Gazetesi’nden Doğu Eroğlu’nun haberine göre bilirkişi raporunun hazırlanma koşulları ve keşfine tepki gösteren halkın taleplerine aylarca kulak tıkayan ve talepleri reddeden Danıştay, Bilirkişi heyetinden bir ismin 672 sayılı KHK’yla kamu görevinden ihraç edildiğinin anlaşılması üzerine bilirkişi heyetinde değişikliğe gitti ve keşfin yenilenmesi karar verdi.

Akkuyu’da 11 Temmuz’da gerçekleştirilen keşiften sonra bölge halkı ve yaşam savunucuları Danıştay 14’üncü Dairesi’ne itirazlarda bulunmuş, projenin gerçek etki alanının keşif yapılandan alandan daha geniş olduğunu, bilirkişilerin uygun biçimde yemin etmediğini, keşif sırasında çekilen görüntülerin halktan saklandığını belirterek keşfin tekrarlanmasını istemişti. Ancak bu itiraza kulak asmayan Danıştay 14’üncü Dairesi, 5 Ekim tarihli ara kararıyla keşfi tekrarlanacağına hükmetti.

Bilirkişiler yine nükleerci şirketin oteline
Danıştay, daha önce olduğu gibi şimdi de mahkeme ve bilirkişi heyetlerinin, Akkuyu NGS A.Ş.’ye yakınlığıyla bilinen ve nükleer güç santralı projesi kapsamındaki ihaleleri kazanıp projeye hizmet veren şirketin işlettiği Ulu Resort Otel’de konaklamasına da karar verdi. Ulu İnşaat, Akkuyu NGS proje sahasındaki lojman ve konut projelerinin ihalelerini de aldı.

politeknik.org.tr


Spread the love