Ağaçlılılar ve yaşam savunucuları taş ocağına karşı yürüdü

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) bugün 3. Havalimanı şantiyesinin yutmakta olduğu Kuzey Ormanları köylerinden Yukarı Ağaçlı Köyünde düzenlediği eylemde ‘Ağaçlı’yı savun, taş ocağını durdur!’ dedi

kos11haziran1

KOS bir süre önce, katil projelerin başta gelen konsorsiyum şirketi IGA’nın faaliyete geçirmeyi düşündüğü taş ocağına karşı dava açmıştı. Davaya ‘ÇED gerekli değildir’ kararını veren İstanbul Valiliği ile IGA müdahil oldu.

Köy, günde 3000 sefer yapan kamyonların tehdidi altında yaşarken, yeni taş ocağının ekleyeceği 2000 sefere, yetersiz enerji hatlarından çekilecek enerji yüküne karşı, ellerindeki dövizlerle ‘buradayız, gitmiyoruz’ mesajı verdi.

Valilik, verilen kararın yönetmeliğe uygun olduğunu, mevzuata aykırı bir husus olmadığını belirtse de, Ağaçlı köylüleri suyunu, havasını, toprağını, hayvanını savunmak için bir araya geldi.

İlgisiz devlete rağmen kısa bir süre öncesine kadar cennet gibi bir doğa parçasında yaşayan köylü, yaşam koşullarını iyileştirme niyetinden uzak bir akılla yaklaşık 2,5 yıldır boğuşuyor.

Çevreye ve doğaya zararı yoktur denilen taş ocağının, 22 hektarlık alanı ve burada yürüteceği faaliyetleri, hemen yanındaki bir diğer taş ocağının verdiği hasarla birlikte kümülatif olarak değerlendirilmelidir. Çünkü, köylüler, her iki taş ocağının etkisi altında yaşarken, tamamı orman arazisi olan 22 hektarın geri dönülemez tahribata uğrayacağı açıktır. Ağaçlı köyü ve ormanı, 3 havalimanına yakın oluşu nedeniyle tarihinin en büyük kıyımını yaşıyor.

Kaynakları tüketiliyor, sahili talan ediliyor. Bir yandan da yasadışı kamulaştırma kararlarıyla köyden sürgün edilmeye çalışılıyor. Kamulaştırma davalarının kararı bir türlü tebliğ edilmiyor. Ağaçlı köylüsü, eski cennet günlerini anarak, son kalan meyve ağaçlarının altında belirsizliği bekliyor.

Tüm bunlara karşı Yukarı Ağaçlı Köyü’nde yapılan basın açıklamasında, taş ocakları için “ÇED gerekli değildir” kararına karşı hukuki mücadelenin başlatıldığı duyuruldu. Basın açıklamasının yapıldığı alanın bir yanında mega katil projelerce tehdit altında olan İstanbul’un nefesi Kuzey Ormanları’nı talan eden taş ocağı, diğer yanında ise köyü tehdit eden patlayıcıların depolandığı saha vardı.

Basın açıklamasının ardından Yukarı Ağaçlı Köyü sakinleri söz alıp, dertlerini ve köyün sorunlarını anlattılar. Aysel Çalışır ve Nezih Beceral, kamyonların tozu dumanından köyde durulmadığını, taş ve kum ocaklarıyla köylüye hayatın dar edildiğini anlattı.

İstanbul Milletvekili Ali Şeker, küçük bir grubun çıkarları için ormanların, yaşam alanlarının peşkeş çekildiğini ifade etti.

Basın açıklamasında, İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, “Küçük bir grubun çıkarları için ormanlar, yaşam alanları peşkeş çekiliyor” dedi.

Avukat Binnur Tanrıverdi ise KOS’un taş ocağına karşı açtığı dava hakkında bilgilendirme yaptı.

Yukarı Ağaçlı köyünde taş ocaklarına karşı eylem sonlanırken, köylüler ve yaşam savunucuları, sokakta, mahkemede #MücadeleyeDevam! dedi.

agacli_2 agacli_1agacli_3

Kaynak: Sendika.Org