Adana’da iş cinayeti: Mühendislik öğrencisi Yasin Doğan yaşamını yitirdi
Spread the love

Adana Çukurova’da apartman inşaatında staj yapan inşaat mühendisliği öğrencisi Yasin Doğan, oluşan göçükte yaşamını yitirdi.

Adana Çukurova ilçesi Esentepe Mahallesi’ndeki bir apartman inşaatında, 16 Temmuz’da bina önüne atık su borusu döşenmesi sırasında oluşan göçükte, Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Yasin Doğan ve inşaat işçisi Bahri Ustaoğlu hayatını kaybetti.

İnşaat Mühendisleri Odası: İhmal var

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi iş cinayetiyle ilgili bir açıklama yaparak; kazı faaliyetlerindeki uygunsuzluk nedeniyle göçük meydana geldiğini, işverenin yaptığı maliyet hesabının Yasin Doğan ve Bahri Ustaoğlu’nu yaşamdan kopardığını belirtti.

Yönetim Kurulundan arkadaşlarımızla birlikte inşaat alanına giderek ilk gözlemlerimizi yaptık. Kazanın olduğu yer, karmaşık ve makine çalışmasının zor olduğu bir alan değildir. Üstelik kazı çalışmasını yapan paletli ekskavatör bu işe uygun boyuttadır. Çoğu iş kazasında olduğu gibi alınacak önlemlerle ki bu olayda görüldüğü üzere oldukça basit önlemlerle; işten anlayan görevlinin denetiminde, en fazla bir saat fazla çalışma (makinanın) ve çok düşük bir maliyet fazlalığıyla bu kaza önlenebilirdi. İnsan hayatı değerlidir, hiçbir maliyet, iki canın değeriyle ölçülemez. Zeminden çıkarılan toprağın kazılan yerin hemen yanı başına yığılması önemli bir hatadır. Kurtarma çalışmaları sırasında ikinci bir göçüğün meydana geldiğini de üzülerek öğrendik. Alınmayan önlemler ne yazıktır ki iki kişiyi daha yaşamdan koparmıştır.

Açıklamanın tamamı için tıklayınız.

İşçiler ölüyor, patronlar zenginleşiyor

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması, kamu denetiminin ve patronlara yönelik yaptırımların olmaması çalışma ortamını güvensiz hale getiriyor, işçilerin yaşamına kast ediyor. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2022 yılının ilk altı ayında (Ocak ayında 120, Şubat ayında 109, Mart ayında 121, Nisan ayında 129, Mayıs ayında 176 ve Haziran ayında 187 olmak üzere) en az 842 işçi hayatını kaybettini açıklamıştı. İş cinayetlerinde ilk sırayı inşaat iş kolu oluşturuyor.

politeknik.org.tr


Spread the love