Abbasağa Parkı mücadeleyle yeşillendi

Beşiktaş halkı Abbasağa Parkı’na yapılmak istenen kafe çalışmalarını durdurdu. Sabah saatlerinde gelen dozeri ve sonrasında gelen proje sahibi Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ı parktan eli boş yollayan yaşam savunucuları akşam saatlerinde forumda buluştu. Beşiktaşlılar “parkımıza dokunamayacaksınız” dedi.

Beşiktaş halkı Abbasağa Parkı’na yapılmak istenen kafe projesine karşı dün (7 Mayıs) gün boyu direnişteydi. Parkta başlatılan inşaat çalışmalarına karşı Beşiktaş Kent Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen Beşiktaş halkı kafe çalışmalarını durdurdu. İnşaat çalışmaları için getirilen dozer parktan yollandı. Projeyi anlatmak için parka gelen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’a tepki gösteren Beşiktaşlılar, kafe yapımına izin verilmeyeceğini ilan ettiler.

abbbCEaO_8TVIAETx1O

Parkı savunmak üzere akşam saatlerine forum bir araya gelen yüzlerce yaşam savunucusu gün içinde yaşananları ve önümüzdeki dönem neler yapılacağını konuştu.

“Beşiktaş hazine ama sana dar, bunu bilesin Murat Hazinedar!”
Forum boyunca söz alan herkes Abbasağa Parkı’na dair yapılacak her türlü kalıcı yapıya engel olacaklarını, parkın ticarileşmesini, yapılaşmasını engeleyeceklerini belirtti. Beşiktaşlılar kafe projesi nedeniyle sökülen spor aletlerini ve parkın eski haline getirilmesini istediklerini sık sık yineledi. Forum sırasında İstanbul Kent Savunması’nın 9 Mayıs’ta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Fındıklı kampüsünde yapacağı Kent Direniş Ağı Meclisi’ne ve Beşiktaş Kent Dayanışması toplantılarına çağrı yapıldı.

Forum sonrası İşçi Filmleri Festivali kapsamında gösterilen “Yırca Direnişi” belgeseli ise yağmur nedeniyle tamamlanamadı.

abbas_2abbasaga_1abbasaga-1

politeknik.org.tr