7 Ocak 2010 – TEKEL İşçileri İle Dayanışma Ziyareti – ZMO Ankara

TEKEL işçilerinin direnişi devam ederken, Ziraat Mühendisleri Odası bir dayanışma ziyareti hazırlığında olduğunun duyurusunu yaparak aydınları, sanatçıları, gazetecileri, akademisyenleri, meslek insanlarını, üreticileri, tüketicileri kısacası herkesi bu dayanışmaya davet ettiğini açıkladı.

Zİraat Mühendislerinin yayınlamış olduğu metinde, TEKEL’in özelleştirilmesi süreci ile ilgili dikkat çekici satır başlarına da yer verilmiş. Buna göre;

-TEKEL‘in İçki Bölümü, 2004 yılında kasasındaki 348,4 trilyon TL ve 70 milyon YTL değerindeki içkiyle beraber, 292 Milyon ABD dolarına MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SANAYİ VE TİC. A.Ş‘ye (Nurol – Limak- Özaltın – TUTSAB konsorsiyumu) devredilmiştir.

-MEY A.Ş, 2006 yılında, TEKEL‘in içki bölümünün % 92 hissesini, Amerikan Teksas Pacific Group‘a (TPG), 3 katı fiyatla 810 milyon dolara satmıştır.

-Özelleştirme çalışmaları kapsamında 2 fabrika kapatılmıştır. İhale sonrası satışı yapılan 17 fabrikadan sadece 9‘u çalıştırılmaktadır. Böylece işçi işini kaybetmekte, üzüm üreticisi üzümünü satacak fabrika bulamamaktadır…

-TEKEL‘in Sigara Bölümü, 2008 yılında 1 milyar 720 milyon dolara British American Tobacco‘ya (BAT)  satılmıştır. Satış sonrası İstanbul, Adana, Bitlis, Malatya ve Tokat sigara fabrikaları kapatılmış olup, yalnızca Ballıca Fabrikası çalışır durumdadır. Tütün üretici sayımız 477 binden 194 bine düşmüş, üretimimiz 200 bin ton‘dan 93 bin ton‘a gerilemiş, köylü ve işçi üretim alanlarını yitirmiş, piyasa yabancılaştırılmıştır. Böylece Reji İdaresi boyunduruğundan sonra, şimdi de piyasa, yabancı tekelin insafına bırakılmıştır.

-Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), şimdi de Türkiye geneline yayılmış 60 Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü‘nün kapatılmasına karar vermiştir. Bu işletmelerde çalışan 12 bin işçiye, 4-C statüsü dayatılmaktadır.

-Bu dayatmaya karşı çıkan, fabrikalarını ve üretimlerini savunan işçiler, biber gazı, basınçlı su ve orantısız güç kullanımı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Dayanışma ziyareti 7 Ocak 2010 günü saat: 12.30’da Zİraat Mühendisleri Odasında buluşularak gerçekleşecek

politeknik.org.tr