7. MMO Öğrenci Kurultayı Gerçekleştirildi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Öğrenci Kurultayı ,”Baskı Altında Geleceksizliğe Doğru Öğrencilik, Mühendislik…” başlığıyla 26 Mart Ankara İMO Teoman Öztürk salonunda gerçekleştirildi.

 

39 üniversiteden yaklaşık 700 öğrenci üyenin katılımıyla düzenlenen kurultay, 1973-1980 dönemi TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Teoman ÖZTURK adına hazırlanan belgeselin gösterimi ile başladı. Bu sırada Kayseri ve Konya şubeye bağlı öğrenci komisyonlarından üyeler salonu terk ettiler.

Belgesel gösteriminin ardından açılış konuşmasını öğrenci üyeleri temsilen Antalya öğrenci komisyonundan Gulçin BENGİ yaptı. Konuşmasında gençliğin üretim politikalarından, söz hakkından, toplum yaşamından dışlandığını belirten Bengü, üniversite yaşamında ve sonrasında istihdamdaki adaletsiz yapılanma sonucu büyük zorluklarla karşılaşıldığına değindi. Genç mühendislerde kayıt dışı ya da düşük ücretle çalıştırmanın arttığının altını çizen Bengü, mezun olduktan sonra diplomasıyla ortada kalan genç mühendislerin mesleki üretkenliklerinin heba edildiğinden bahsederek konuşmasına devam etti. Konuşmasında kurultay sürecine de değinen Bengü 18 şubede düzenlenen yerel kurultaylara 2000’e yakın öğrencinin katılım gösterdiğini belirterek, MMO öğrenci üye örgütlülüğünün büyütme dilekleri ile konuşmasını bitirdi. 

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber ÇAKAR ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SOĞANCI’nın konuşmalarının ardından “Mühendislik eğitimi ve geleceksizlik”, “Üniversitelerde öğrenci sorunları “, “Mühendisin toplumsal rolü”, “Eğitimde ayrımcılık” ve “MMO öğrenci üye örgütlülüğü” başlıklarında öğrenci üyelerce sunumlar gerçekleştirildi. Katılımcılar tarafından genel olarak beğeni toplayan sunumlar ile kurultayın öğlene kadar olan bölümü tamamlandı.  

Kurultay salonunda konuşmalar ve sunumlar devam ederken salon dışında, +İvme Dergisi’nin stant açma ve bildiri dağıtma isteği, bazı MMO yönetici ve teknik görevlileri tarafından, stant açmama kararı olduğu gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Bu kişilerin engelleme için gösterdikleri agresif tavırların yanında, +İvme Dergisi okurlarının da gerginliği arttıran tutumları tartışmaları sertleştirdi. Kurultaya katılan öğrencilerin yaşanan tartışmaları yatıştırmak için sarf ettiği çabaya rağmen, gerginlik uzun süre devam etti. +İvme Dergisi okurları, bir süre sonra bu engelleme tavrını protesto eden bir bildiriyi bina önünde dağıttılar.

Öğleden sonra sabah bölümünde sunumların gerçekleştirdiği başlıklarda farklı şehirlerden gelen öğrenci üyeler söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler. 58 öğrencinin söz aldığı forum kısmında salon içerisinde zaman zaman tansiyon yükselse de, öğrenciler görüşlerini özgürce dile getirdiler. Yapılan konuşmalarda belirlenen başlıkların dışına çıkılması temel bir sorun olarak dile getirilirken, üniversite içerisinde bilimsel bir eğitim almanın önünde engeller, öğrencilerin geleceksizlik kaygısı ve mühendisin toplumla olan ilişkisi üzerine yapılan konuşmalar ön plana çıktı. Geçtiğimiz senenin aksine kurultayın 1 güne sıkıştırılması ara vermeden uzun ve yoğun bir tartışmanın yapılmasına neden olurken, bu durum salona giriş çıkışların yaşanmasına neden oldu.

Forum kısmında içeriğinde TMMOB Genel Kurulu’nda Ücretli İşsiz Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı ve TMMOB Kadın Kurultayı kararlarının bir kısmının reddedilmesine dair eleştirilerin de yer aldığı konuşmanın zaman darlığı nedeniyle son konuşma olarak yapılması, -konuşma her ne kadar katılımcı öğrencilerin büyük desteğini toplasa da- bu konuşma üzerinden yürütülen tartışmaların kurultay bitimiyle birlikte sürmesine neden oldu.

Kurultay, sonuç bildirgesinin okunmasının ardından Bandista ve Sevinc Eratalay konserleriyle sona erdi.

politeknik.org.tr