5.Dünya Su Forumuna Karşı İstanbul Öğrenci Komisyonları YTÜ Bileşenlerinden Çağrı

Arkadaşlar İstanbul’da yapılacak olan ve “zenginler” , ” sermaye ” yanlısı, sularımızın özelleştirilmesini ve nehirlerin satışını da konu alacak olan 5. Dünya Su Forumu’na karşı İstanbul’daki diğer meslek odalarının  öğrenci komisyonları, önce İTü’de bir panel gerçekleştirdik ve şimdi de 6 Mart’ta YTÜ ‘de bir panel gerçekleştireceğiz.

Buna yönelik, 23 Şubat Pazartesi gününden beri YTÜ Yıldız Yerleşkesi ve Davutpaşa Kampüsü Öğrenci Yemekhanesi’nde Metalurji Genç olarak diğer öğrenci komisyonları ile bilinçlendirme amacıyla karikatür, afiş asılmakta ve bildiri dağıtılmakta ve 6 Mart’taki panele çağrı  yapılmaktadır. Çağırıyı tüm öğrencilere , hangi bölüm ve okulda olursa olsun yapmaktayız. İşte çağrı metni :

“Yağmur suyuna para ödemek de nereden çıktı ?” diye düşünebilirsiniz. Dünyada böylesi insanlık dışı bir durumun yakın tarihte örneği mevcut. 1999 yılında Bolivya’nın Cochomamba kentinde yaşanan durum su dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesiyle başladı. Şirketin yaptığı üst üste zamlar sonucu(ilk zam %200 oranında idi) “şirketin suyu”nu kullanamaz hale gelen halk son çareyi evlerin damlarına koydukları variller ile yağmur suyunu toplamakta buldu. Şirket bunun üzerine Bolivya hükümetine yaptığı baskılar ile çıkarttığı bir kanunla bu varillere de el koydu. Tüm bunların yanında sağlıklı suya erişemeyen halk, başta kolera ve tifüs olmak üzere birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldı.

Bizler bir yandan krizin etkileriyle mücadele ederken, bir yandan da seçim propagandalarıyla meşgul ediliyoruz. Bu yaşanmışlıkların sorumlusu olan sermaye ile işbirliği yapan “sayın yöneticilerimiz”, benzer durumları bize de yaşatmaya kararlılar. 16 – 22 Mart tarihlerinde İstanbul Sütlüce Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan 5. Dünya Su Forumu, suyun özelleştirilmesine yönelik yapılan hazırlıkların son aşaması konumunda olup; dünyaca ünlü su şirketleri, enerji şirketleri, tohum tekelleri, inşaat ve finans şirketleri, dünya su konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası, çeşitli devlet kurumları(DSİ de bunlardan biri) gibi birçok bileşeni bünyesinde barındırıyor. Bu güne kadar forumun düzenlendiği dört farklı ülkede( 1997 Marakeş /Fas, 2000 Lahey/Hollanda, 2003 Kyoto/Japonya, 2006 Meksiko/Meksika) su dağıtım hizmetleri özel şirketlere devredilmiştir. Bu demek oluyor ki sıra Türkiye’de!!!

Şimdiden Antalya, İzmir, Artvin gibi birçok ilimizde su kaynaklarının özelleştirilmesiyle etkisini göstermeye başlayan bu duruma karşı, sizleri “Neler yapılıyor?” ve “Biz ne yapmalıyız?”ı da konuşacağımız 6 Mart Cuma günü 12.00 – 17.00 saatleri arasında Yıldız Oditoryum’da düzenleyeceğimi etkinliğe çağırıyoruz!!! Çağrımız bir davet değil birlikte hareket etmeye yönelik bir adımdır.

YAĞMUR SUYUNA BİLE PARA VERECEĞİMİZ GÜNLER YAKINDA!

BUNU DA MI GÖRMEZDEN GELECEKSİN?

-ÇMO ÖĞRENCİ KOMİSYONU
-EMO GENÇ
-FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI ÖĞRENCİ KOMİSYONU
-KMO ÖĞRENCİ
-MMO ÖĞRENCİ KOMİSYONU
-METALURJİ GENÇ
-MİMARLAR ODASI ÖĞRENCİ KOMİSYONU

Kaynak: metalurjigenc.com