50 köyü yutan barajın ÇED toplantısını köylüler engelledi
Spread the love

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 50 köyü su altında bırakacak Sungurlu Barajı için bugün (23 Tammuz) yapılması planlanan ÇED toplantısına yöre halkı izin vermedi

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapımı planlanan Sungurlu Barajı için bugün Akçakoca Köyü’nde yapılması planlanan ÇED katılım toplantısına halk izin vermedi. Barajın kurulması durumunda yaklaşık 50 köyü sular altında bırakacak.

Köylüler ÇED toplantısını yaptırmadı
İleri’den Rıfat Doğan’ın haberine göre bugün söz konusu proje için hazırlanan ÇED raporu için Akçakoca köyünde katılım toplantısı vardı ancak halkın yoğun tepki göstermesi nedeniyle toplantı yapılamadı. Avukatlar toplantının yapılmadığına ilişkin tutanak tutturdu.

Yapım fikri 1954 yılında atılan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu Projesi için Kandıra’ya bağlı Akçaova ve Teksen köyleri, İSKİ’nin koruma alanı bölgesi ilan edildi ve 2005 yılında ise köylere imar yasağı geldi. O tarihten beri evlerine bir çivi bile çakamayan yöre halkı şimdi de baraj yüzünden yurtlarından edilmek isteniyor.

Akçaova ve Teksen köylerinin haricinde baraj altında ve baraj havzası içinde kalacak olan Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar köyleri de boşaltılacak. Boşaltılacak köylerin içerisinde tarım arazileri de bulunuyor.

İstanbul Ağva ile Kocaeli Kandıra sınırına kurulması planan içme suyu barajın göl alanı yaklaşık 12 kilometrekare, toplam koruma alanı 225 kilometrekare. Baraj yanında Ağva’nın Sungurlu Köyü’nde inşaatın çakıl kum ve beton ihtiyaçları için taş ocakları ve beton tesisleri kurulması planlanıyor.

Proje ile 1. Sınıf tarım arazileri ile orman alanları sular altında kalacak. Çok uzun bir geçmişe sahip olan çevre köyleri ise bu projeyle sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

kandira3

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love