5 Şubat 09 – FİLM GÖSTERİMİ ve SÖYLEŞİ: “Gattaca” / “Önder Şenyapılı” – Ankara
Spread the love

Film Gösterimi: Gattaca 

Söyleşi: Önder Şenyapılı

 

Tarih: 5 Şubat 2009 Perşembe

Saat 18.30

Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Adres: Meşrutiyet Caddesi, No: 7/7 

(Meşrutiyet caddesi ile Karanfil sokağın kesiştiği köşedeki binanın 7. katı)

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 40.Dönem Kültür MBÇK etkinlikleri kapsamında yer alan film gösterimleri 2009 yılında da devam ediyor.

Bu kapsamda 5 Şubat 2009 Perşembe günü saat 18.30‘da yönetmenliğini Andrew Niccol‘ün yaptığı “Gattaca” adlı filmi gösterilecektir. Film sonrasında mimar Önder Şenyapılı eşliğinde film ve mimarlık ilişkisi üzerine bir söyleşi de gerçekleştirilecektir.

Şenyapılı, halen ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Tasarımı Bölümünde “Görsel Sanatlar ve İletişim”, “Sinema ve Tasarım”, “Medya ve Tasarım” dersleri vermektedir. Şehircilik, iletişim, sanat ve sinema üstüne kitapları vardır. Çeşitli TV ve radyo programları da yapmıştır. TRT Bilim ve Sanat Ödülleri Deneme dalında başarı ödülü, Yunus Nadi Yarışması birincilik ödülü, iki kez Karacan Yarışması birincilik ödülü, Milliyet Sanat Dergisi Deneme Yarışması üçüncülük ödülünü almıştır.

1997 yılı ve ABD yapımı olan filmin süresi 101 dakika olup, konusu ise özetle şu şekildedir: 21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir. Onlardan biri olan astronotadayı Vincent, Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girer. Fakat şirkette işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent‘ın üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olacaktır.


Spread the love