5 Aralık 09 – Forum: “Dönüştürücülere İnat İMECE Usulü Hayat” – İstanbul

 

Bir sene içerisinde neler oldu?

· Yağmur yağdı, İstanbul’un durmadan tazelenen makyajı aktı gitti. Altından gün yüzü gibi “yoksulluk” çıktı. “Derelerin intikamı” dediler, insanlar işlerine giderken yollarda öldü.

· Suyumuzu, ormanlarımızı, yıllarca emeklerimizle var ettiğimiz mahallelerimizi, geleceğimizi ortadan kaldıracak 3. Köprü’nün güzergâhını belirlemek için “helikopter” turları düzenlendi.

· Yeni yeni “kentsel dönüşüm” mahalleleri ortaya çıkmaya başladı. Artık bu işin ne tapuyla, ne depremle ne de herhangi başka bir bahaneyle ilişkili olmadığı ayyuka çıktı. Rant hırsına karşın insanca yaşama hakkı için mücadeleler başka başka yerlerde filizlenmeye devam etti.

· Adına “küresel” deyip sorumluları sıra savmaya çalışsa da, “teğet” hesapları yapılsa da “kriz” gelip hayatımızın tam orta yerinden vurdu. Fatura ise yine emeğiyle geçinenlere, işsizlere, yoksullara çıkarıldı.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Her geçen gün, kent merkezlerinden, barınma, çalışma, sağlık, eğitim… haklarından, kamusal hizmetlerden ve alanlardan sürülmeye devam ediyoruz. Her türlü insani ilişkilerimizi, kentlerimizi, doğamızı para hesabına indirgeyenlere karşı ise “yaşamı savunma” mücadelemiz büyüyerek, öğrenerek sürüyor. Mücadele sürdükçe de, insanca yaşama hakkımızı savunmak için, başka bir hayatı umut etmek, hatta bugünden kurmak için bilimden, doğadan, toplumdan, dayanışmadan yana birarada durmak gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

Arzu ettiğimiz hayatı bize kimsenin bahşetmeyeceği, tırnaklarımızla kazıyarak var etmemiz gerektiği ortada. Bugün birbirimizin aklına, fikrine, emeğine, dostluğuna hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Birlikte konuşmamız ve yol yürümemiz gereken sayısız konular var:

· İstanbul başta olmak üzere kentlerimizi nasıl bir gelecek bekliyor?

· Yaşam alanlarımızı, kentlerimizi, doğamızı, kamusal haklarımızı nasıl, hangi araçlarla savunacağız, geliştireceğiz?

· Kentsel muhalefeti, dayanışmayı nasıl büyütüp, ortaklaştırabileceğiz?

· Bugüne değin yapabildiklerimiz, eksikliklerimiz, kazanımlarımız, hatalarımız nelerdir?

Tüm bunların ekseninde, İMECE’nin 3. yılını geride bıraktığı bugünlerde, herkesi 5 Aralık 09, Cumartesi, saat 13.00’te Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde gerçekleştireceğimiz “FORUM”a davet ediyoruz.

Gelin, “Rantçılara İnat, İmece Usulü Hayat”ı birlikte kurmak için

BULUŞALIM.

 

 

İMECE Toplumun Şehircilik Hareketi