3. Köprüye Karşı Bisikletlerle Beşiktaş’tan Sarıyer’e

İstanbul’a yapılması planlanan 3. boğaz köprüsüne “hayır” demek ve ağaç katliamını durdurmak için 7 Temmuz Pazar günü Beşiktaş’tan Sarıyer’e bisikletli eylem yapılacak. Eylemin sonunda Sarıyer’e bağlı Garipçe köyünde ‘Buralar eskiden hep dutluktu’ yazan pankart açılacak.

3. Köprü projesi, İstanbul’un 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yer almıyor ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu bulunmuyor.

3. Köprü, İstanbul’un ulaşım sorununa çare olmayacağı gibi, orman alanlarının tahribatına, su havzalarının kirlenmesine, yaban hayatın etkilenmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olacak.

Doğa katliamına karşı ‘pedalla’

İstanbul’a yapılması planlanan 3. Köprü’nün temeli 29 Mayıs 2013 tarihinde atıldı ve doğa katliamı başladı.

Her gün 10 bin ağacın katledilmesine seyirci kalmamak, köprüye karşı doğayı savunmak için 7 Temmuz Pazar günü Beşiktaş Meydanı’ndan bisikletlerle 3. Köprü’nün Avrupa yakasındaki ayağının denk düştüğü Sarıyer’in Garipçe köyüne gidilecek.

Beşiktaş’tan saat 09.30’da Barbaros Bulvarı boyunca başlayacak olan yolculukta saat 10.45’te Yeniköy Villa Park’ta mola verilecek. Saat 12.00’da Sarıyer Meydan’da ikinci mola verilecek. Saat 13.00’da Garipçe’ye varılacak ve ‘Buralar eskiden hep dutluktu” pankartı açılacak.

Eylem sırasında #direndoga etiketi ile sosyal medyadan sürekli bilgilendirme yapılacak.

 
politeknik.org.tr