3.Havalimanı zemininde büyük göçük mü oluştu?
Spread the love

3.Havalimanı zemininde büyük göçük fotoları sosyal medyaya yansıdı. 

AKP’nin İstanbul’daki ‘mega’ projesi 3. Havalimanı sahasında görülen büyük açıklığın fotoları 4 Ağustos Cumartesi günü sosyal medyada paylaşıldı. Kokpit.aero sitesinde 5 Ağustos’ta yer alan habere göre İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’den “Proje kapsamında Havalimanı Terminal İstasyonu M9 makas yapısı imalatının programına uygun olarak tamamlanabilmesi için mevcut şafta ilave olarak ikinci geçici ulaşım şaftı apronda açıldı. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra ulaşım şaftı kapatılacak” cevabı geldiği iddia ediliyor.

Cumhuriyet.com.tr’de konuyla ilgili bugün yer alan haberde DİSK’e bağlı Devrimci Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karaduman’ın havalimanındaki göçüğü doğruladığı bilgisi veriliyor.

Fotoğraflardaki 3.Havalimanı zemininde görülen açıklık metro şaftı mı yoksa göçük mü?

Metro şaftının/kuyusunun, yukarıda görüldüğü gibi (1) çalışma süresince ayakta kalması ve su sızdırmaması gerekir. Bu yüzden zeminden tünele kadar kuşak kirişleri, zemin çivileri, fore kazık, çelik hasır ve püskürtme beton gibi destek sistemleri ile inşa edilir(2).

İGA gerçeği gizliyor mu?


Fotoğrafta görülen açıklık (3) şaft özelliklerini taşımıyor. Ayrıca şaft olması halinde hemen kapatılmaması, metro inşaatının sonuna kadar kullanılması, metro inşaatı tamamlanınca kapatılması gerekir.

Jeoloji mühendisleri uyarmıştı!
Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin 2014 yılında hazırladığı ‘Çevre jeolojisi açısından 3. Havaalanı’ raporunda bu tip çökmelere işaret edilmiş ve uyarılarda bulunulmuştu. Raporda:
“İki çok büyük sorun vardır:
1- Sahada mevcut zemini oluşturan malzemedeki oturmalar.
2- Yapılacak milyonlarca metreküplük yapay dolgudaki oturmalar.” 
denilerek 3. havalimanı dolgusu nedeniyle bu tip çökmelerin meydana gelebileceği ifade edilmişti.

29 Ekim 2018’de açılacağı duyurulan 3. Havalimanı sahasından paylaşılan fotoğraflardaki büyük açıklıkla ilgili İGA’nın bir açıklama yapması bekleniyor.

politeknik.org.tr


Spread the love