3. Havalimanı sonrası imar talanı: Arazi sahipleri tanıdık
Spread the love

İstanbul’un doğal yaşam alanları üzerine tahribat yapılarak inşa edilen 3. Havalimanı’ndan sonra bölge imara açılıyor. Toplam 2,7 milyon metrekarelik arazideki hissedarlar ise tanıdık: AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, THY, Emlak Konut ve İlim Yayma Cemiyeti.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, Arnavutköy’de  3. Havalimanı, Kanal İstanbul ve 3. Köprü’nün kesiştiği noktada yer alan ve imara açılan 2.7 milyon metrekarelik arazide, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın hisselerinin olduğu ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılı aralık ayında 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı değiştirerek daha önce tarım alanı ve su koruma havzası olarak belirlenen Arnavutköy Dursunköy’deki 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik araziyi konut, AVM, rezidans ve otel inşa edilecek şekilde yeniden düzenledi. Bakanlık hazırlanan imar planını 31 Ocak 2019 tarihinde onayladı, plan 4 Şubat 2019’da itirazlar için tekrar askıya çıkarıldı. Askıya çıkan plan dosyasına eklenen “Mal Sahipleri Araştırma ve Özet Formu” ile  “Tescile Esas Dağıtım Cetveli” listeleriyle arazide hisse sahibi olan yaklaşık 2.500 kişi açıklandı. AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İstanbul Milletvekilli Ahmet Hamdi Çamlı’nın dikkat çektiği listelerde THY Havalimanı Gayrimenkul, Emlak Konut GYO, İlim Yayma Cemiyeti, Kızılay Derneği, Darul Erkam Vakfı ve İSKİ gibi kurum ve kuruluşlar yer alıyor.

Hazırlanan yeni imar planı neler getiriyor?

Hazırlanan yeni plana göre alanın 763 bin 983 metrekaresi “Gelişme Konut Alanı” , 552 bin 926 metrekarelik bölüm ise “ticaret ve konut alanı” olarak belirlendi. Bu alanda konut, AVM, rezidans, otel yapılabilecek. Ayrıca tüm konut alanlarında emsal 0.75, yükseklik zemin + 4 kat olarak belirlendi. 

Alanın 37 bin 478 metrekaresi için özel düzenleme yapılarak “ticaret, turizm, konut” fonksiyonları verildi. Bu bölüme AVM, eğlence merkezi, otel ve moteller inşa edilebilecek.

Kanal İstanbul

Alanın 240 bin metrekaresi orman

Kanal İstanbul güzergahının da kıyısında yer alan alan 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik alanın 240 bin metrekaresi ormanlık alan. 3’üncü derece deprem bölgesi olan planlama alanının yüzde 90.79’u özel mülkiyete ait kullanılmayan boş arazi, yüzde 8.59’u orman, yüzde 0.62’si de imara aykırı yerleşik alan.

politeknik.org.tr


Spread the love