29 Kasım’da Omuz Omuza Ankara’ya!

KESK ve DİSK’in çağrısıyla 29 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilecek olan “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi”ne toplumun çeşitli kesimlerinden destek geliyor.

Aralarında Rıdvan Akar, İlkay Akkaya, Memet Ali Alabora, Ergin Cinmen, Murat Çelikkan, Yasemin Göksu, Mehmet Güleryüz, Mor ve Ötesi’nden Kerem Kabadayı ve Harun Tekin, Osman Kavala, Rauf Kösemen, Jülide Kural, Feryal Öney, Taner Öngür, Yıldız Ramazanoğlu, Zeynep Tanbay, Mebuse Tekay, Ece Temelkuran, Melek Ulagay, Serap Yağız, Tahsin Yeşildere, Vedat Yıldırım, Memik Horuz’ un bulunduğu  çok sayıda aydın ve sanatçı, 25 Kasım Salı günü, bir basın toplantısı düzenleyerek mitinge katılım çağrısı yaptılar ve “Krizin bedelini ödemeyeceğiz!” dediler.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy ve TMMOB adına da Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük’ ün katıldığı basın toplantısında TMMOB’nin mitingin örgütleyicileri arasına geç katılması “teknik bir aksaklık” olarak açıklandı. Sine Sen Genel Başkanı Yusuf Çetin, Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da basın toplantısına katılanların arasındaydı.

İstanbul Taksim’deki Hill Otel’deki basın toplantısında söz alan, KESK Başkanı Sami Evren, “Uluslararası krizin patlak vermesinin hemen ardından ilk icraatı, sermaye hareketleri üzerindeki vergileri indirmek olan AKP’nin basına sızan yeni kriz paketi de ne yazık ki sadece “sermaye kesimlerini hoş tutmayı” amaçlamaktadır. Üstelik bunun bedelini de emekçilere ödetmek istemektedir.” dedi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise, toplumun her kesiminin bir araya gelerek, bedel ödemek yerine bedel ödetmesi gerektiğini söyledi.

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da söz alarak, egemenliğin kayıtsız şartsız sermayenin olduğunu öne sürdü. Uras, “Ölümü gösterip hastalığa razı olmamızı istiyorlar. Ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz” dedi.

Gençay Gürsoy, sağlık alanındaki saldırılara karşı, SES ve Dev Sağlık-İş’le birlikte 26 Kasım günü İstanbul’dan başlayarak Kocaeli, Bursa ve Eskişehir’de gerçekleştirecekleri ve Ankara mitinginde bitirecekleri yürüyüş ile ilgili bilgi verdi.

TMMOB adına söz alan Cemalettin Küçük ise KESK, DİSK ve TTB ile beraber 29 Kasım’da Ankara’da omuz omuza olacaklarını duyurdu.