18 Ekim 08 – Panel: “İş güvenliği ve İşçi Sağlığı”

İSKİ’nin “Melen Çayı’nın İstanbul’a Getirilmesi Boğaz Geçiş Projesi” kapsamında kurduğu Sarayburnu şantiyesinde çalışan Harita Mühendisi Gülseren Yurttaş, 27 Eylül 2007 tarihinde iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle iş cinayetine kurban gitmişti. Yurttaş üzerine düşen vinç bom’unun altında kalarak yaşamını yitirmişti.

Yurttaş’ın ölümünün ardından 8 Aralık 2007 tarihinde Yurttaş’ı anma etkinliği düzenleyen TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu bu yıl gerçekleştirilecek anmayı “İş güvenliği ve İşçi Sağlığı Paneli”ne dönüştürdü.

HKMO İstanbul Şubesi yürütücülüğünde gerçekleştirilecek olan ve 2 oturumdan oluşan panelin ilk bölümünde ‘Ceza ve Kamu Davaları Sürecinde Gelinen Nokta’, ‘Dünyada ve Ülkemizde İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Konusunun Yasal Altyapısı’ ve ‘Yapı Sektöründe İş Kazaları’ başlıkları tartışalacak.

Panelin 2. Oturumunda ise Tuzla tersaneler havzası konuşulacak. Etkinlik, 18 Ekim 2008 Cumartesi günü saat 13.00-17.30 arasında Şişli Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.