16 Nisan referandum sonuçları: Evet ‘kazanmadı’, Hayır kaybetmedi

Tek Adam rejiminin oylandığı 16 Nisan referandumunu, hile ve usulsüzlük iddialarının gölgesinde elde ettiği %51,4’lük oy oranı ile “Evet” cephesi önde bitirdi. CHP, HDP ve MHP’li muhaliflerin itiraz ettiği, büyük kentlerde de sokak eylemleriyle protesto edilen sonuçlar itirazlar bir değişikliğe yol açmasa bile “Evet” cephesini tatmin etmekten uzak. Evet oyları AKP-MHP toplam oylarının en az %10 altında kaldı. İstanbul, Ankara, İzmir dahil olmak üzere 17 büyük şehirde; Ege, Akdeniz, Trakya ve 11 Kürt ilinde “Hayır” kazandı

Türkiye, Tek Adam rejiminin getirilmek istendiği anayasa değişikliği referandumu için sandık başındaydı. Oy verme işleminin saat 07.00’de başladığı 32 ilde sandıklar saat 16.00 itibarıyla kapanırken 17.00’dan itibaren de tüm illerde oy verme işlemi sona erdi ve oyların sayımına geçildi. Medyanın tek veri kaynağı AA olurken, yayınlar Evet’i çok yüksek oranlarda göstererek başladı ancak zaman geçtikçe Evet düşüşe Hayır yükselişe geçti. Üç büyük kentte Hayır öne geçti.

Yine de Evet %51,4 ile az farkla kazanmış göründü. Ancak muhalefet manipülasyon ve usulsüzlük yapıldığını belirtiyor. YSK’nın mühürsüz pusulaların geçerli sayması başta olmak üzere çok ciddi usulsüzlükler yaşandığını belirten CHP ve HDP sandık sonuçlarının şaibeli olduğunu söyleyerek itiraz etti. MHP’li muhalifler de “Bu iş daha bitmedi” dedi.

AA’nın sandıkların %99,96’sı açıldıktan sonra açıkladığı henüz kesinleşmemiş verilere göre, referandumda yurtdışında kullanılan oylarla birlikte 25.150.013 Evet, 23.770.203 Hayır oyu kullanıldı. Evet oranları %51,41, Hayır oranları ise %48,59 olarak gerçekleşti. Seçime katılım oranı da %85,46’da kaldı.

AKP-MHP ittifakının kaybı yüzde 10’nun üzerinde
“Evet”in öncülüğünü yapan AKP ve MHP ittifakının 2015 Kasım seçimlerine göre birçok bölge ve ilde ağır kayıplar yaşaması dikkat çekti. Türkiye genelinde iki partinin toplam oy kaybı yüzde 10’u aştı.

İstanbul ve Ankara’da 23 yıl sonra ilk kez kaybetti
“Hayır” üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de “evet”i geride bıraktı. Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek 1994 yılından itibaren ilk kez Ankara ve İstanbul’da kaybetti. Hayır” yalnızca üç büyük şehirde değil 17 büyükşehirde “evet”in önüne geçti.

Oranlar İstanbul’da %51,35 Hayır, %48,65; Ankara’da %51,15 Hayır, %48,85 Evet; İzmir’de %68,80 Hayır, %31,20 Evet şeklinde gerçekleşti.

Marmara, Ege, Akdeniz “hayır”la kaplandı
Marmara bölgesinde Kocaeli, Sakarya ve Bursa haricinde tüm şehirlerde “hayır” baskın çıkarken Akdeniz ve Ege şeridinde de durum değişmedi. Ege’de Kütahya ve Afyon, Akdeniz’de ise az farklarla kaybedilen Isparta, Burdur ile Maraş ve Osmaniye dışında tüm bölge hayırla kaplandı. MHP’lilerin kalelerinden biri olarak bilinen ve Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de “evet”in kaybı yüzde 20’lerin üzerine çıktı.

Kürt illerinde güçlü “hayır”
Evet cephesinin özellikle yoğun ihlallerin gözlendiği kırsal bölgelerde elde ettiği oy artışına rağmen pek çok Kürt ilinde yüksek “hayır” oranları elde edildi. Diyarbakır’da %67,59; Tunceli %80,41; Ardahan %55,73; Mardin %59,02; Şırnak %71,70; Hakkari %67,58; Batman %63,65; Siirt %52,19; Van %57,28; Ağrı %56,92; Iğdır %65,20 ile hayır dedi.

Hayır daha bitmedi, mücadeleye devam
İstanbul’da oy kullanım ve sayım döküm işlemlerinin sona ermesinin ardından halk şaibeli sonuçlara öfke gösterdi. İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş başta olmak üzere birçok ilçede insanlar tencere-tavalarla pencerelere çıktı, sokaklara döküldü. Kadıköyde binler”Seni başkan yaptırmayacağız” sloganlarıyla yürüdü. Beşiktaşlılar ise Abbasağa’daki forumun ardından Etiler’de bulunan YSK binasına yürüdü, oturma eylemi yaptı.

Ankara’da YSK önünde saldırı
Referandumda özellikle mühürsüz oyların geçerli sayılmasıyla yaşanan usulsüzlüklere karşı Ankara’da YSK önünde ve mahallelerde halk sokağa çıktı. YSK önünde toplananlara polis saldırdı.

İzmirliler #Hayır’ına sahip çıktı
İzmir’in Bornova, Buca, Karşıyaka ve Hatay ilçelerinde halk, şaibeli seçim sonuçlarına tepki göstererek sokağa çıktı. Bornova’daki eylemlere önce polis, ardından AKP’liler saldırdı.

Kaynak: Sendika.Org